Lig Nedir Ve Kelebek Etkisi

Son Güncellenme Tarihi: 24.01.2020 |

Recai HERGÜN Yazdı

Lig Nedir Ve Kelebek Etkisi
Bahse girerim ki spor oyunlarında bahis oynayanlar dahil birçok spor sever tahmini olarak fikir yürütseler bile tam anlamıyla lig nedir bilmiyordur! Lig,Türk Dil Kurumu Sözlüğünde küme anlamına gelmekte. Sporda kullandığımız lig kelimesini tanımlarsam: Lig başlangıçta aynı seviyede olan takımların üstünlük mücadelesi için yaptıkları müsabakalar sonunda lider olanla küme (sistem dışında kalma) düşenin belirlendiği sistemdir. Lig; 1 golle şampiyonun, 1 golle de küme düşenin belirleneceği bir sistemdir. 1 gol takımların kaderini belirleyebilmektedir.

Lig’in sektörümüzle ilgisi nedir. Bunun için Mesleki Sınavlara ve sınavların geçmişine göz atmalıyız; Mesleki kitabın, kaynağın, öğretmenin olmadığı 90’lı yıllarda statta yapılan yazılı sınavı sonunda (Müşavirlik için) sözlü sınavı. Sözlü sınavında sorulan GTİP’in fasıl numarasını doğru olarak bildiğinizde Tarife Kitabını alıp, 12’li GTİP’i Tarife Yorum Kuralına göre belirlediğinizde sözlü sınavını kazanmış oluyordunuz. Tarife Yorum Kuralı sınav anında kurula belirtilmediğinde 12 li, GTİP doğru söylenmiş olsa da tam puan verilmiyor ve haklı olarak eleniyordunuz.

4458 Sayılı Gümrük Kanunu ile birlikte istisnalar hariç olmak üzere mesleki sınavlar her yıl ve test yöntemi ile yapılmaya başlandı. Bakanlığın test sorusu sorması için uzman kadrosu olamaması nedeniyle bugüne kadar ÖSYM, MEB ve Ankara Üniversitesi sınavları yıllara göre yaptı. Her sınav sorulara itirazla gündemde oldu. Eskiye nazaran kitaplar ve meslek içinden öğretmenler mesleki eğitim verdi.

Son yapılan 2019 Mesleki Sınavında bu sınavda puanlama sisteminde dört yanlış bir doğruyu silmesi yönünde uygulama getirildi. Kaliteyi arttırma yönünde değerlendirilebilir ancak bu sistemde soruların yanlış olmaması gerekir. Çünkü iptal olan sorularla soruların değeri değişmektedir. Sınava yine eski yıllarda olduğu gibi sorulara itirazlar var.

Bir golle berabere kalıp 1 puanla, ya da galip gelip 3 puanla kümede kalınıyor. Futbolda hakem hatalarını en aza indirmek için VAR sistemi kullanılmaya başlandı. Mesleki Sınavda bir soru ile sınav kaybediliyor hele de bu soru iptal edilen soru ile olursa daha da üzücü oluyor. Sınava giren kişi 70 doğru yapmış, 1 soru iptal ediliyor, bu soruyu doğru yapmış ise 69,69 puan ile sınavda başarısız oluyor. Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz'in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumuyla ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. “Kelebek Etkisi” The Butterfly Effect Series film olarak ta 3 filmin ilki 2004 yılında gösterime girdi. 2004 yılı ABD yapımı bir dram, bilim kurgu ve gerilim filmi. Başrollerini Ashton Kutcher, Amy Smart, Eric Stoltz rol aldı. Kelebek Etkisini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Kelebek etkisine örnek vermek gerekirse kişinin bir sokaktan gittiğinde şans oyununu oynayıp zengin olması durumu, diğer sokağı tercih etmesi durumunda kaza geçirip ölmesi sonucuna maruz kalmasıdır. Mesleki sınavlarda da bir veya birkaç soru iptali ile kişinin tüm yaşam döngüsü değişebiliyor. Kazananlar ve kaybedenler ! Soru iptali ile sonuçlar kimisini lehine ya da görünürde lehine kimisinin ise aleyhine sonuçlandırmaktadır. Kimisinin evleneceği kişi değişecek, kimisinin işi değişecek, hayatlar bir soru ile değişmektedir.

Mesleki Sınavları, Lig’de şampiyon olma ya da kümede kalma mücadelesi gibi son bir gole bırakılmaması, soru hataları ile sınav sonuçlarının da kelebek etkisinden kurtulması gerekiyor. Birinci sınavda 60 puan üstü alanlar sözlü sınavına alınarak iki sınavın ortalaması 70 puanı aşanlar başarılı olması gibi. Ya da daha önce de belirttiğim üzere yazılı sınavı kazanan adayların bir daha yazılı sınavına girmeden doğrudan sözlü sınavlarına katılması, ya da sistem değişikliğine gidilerek belirlenecek derslerin tamamı üzerinden staj süresinde (örneğin 2 yıllık dönemde) geçer not alınması (örneğin Tarife, 5607, kambiyo gibi vs konulardan her birinden 70 puan üstü alınması) her konu için ayrı ayrı sınava girilmesidir. Kalite ve mesleki yeteneğin bu şekilde artacağı kanaatindeyim.

Recai HERGÜN
YGM
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler