Limanlarda Tek Kart Uygulaması Yeniden Gündemde

Son Güncellenme Tarihi: 1.12.2021 |

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD), limanlarda tek kart uygulamasına geçilmesine yönelik talebini yeniden gündeme taşıdı.

Limanlarda Tek Kart Uygulaması Yeniden Gündemde

İGMD tarafından, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanı Mehmet MUŞ ve İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU muhatap “Liman Giriş Kartları” konulu yazılar yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü muhatap yayımlanan yazıda, daha öncesinde ilgili kurumlara limana giriş kartları hakkındaki taleplerin iletildiği hatırlatıldı. Bu talepler doğrultusunda çeşitli toplantılar gerçekleştirildiği anımsatıldı.

İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile gerçekleştirilen toplantılarda, limanlarda tek kart uygulamasına geçilmesine yönelik gerekli teknik konuların görüşüldüğü, 5 Şubat 2020 tarihinde ise İller İdaresi Genel Müdürlüğü toplantı salonunda; İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile toplantı gerçekleştirildiği belirtildi.

Söz konusu toplantı kapsamında; uygulamada sadece bir limanda geçerli olan liman giriş kartının Türkiye genelinde birden fazla limanda geçerli olması (Coğrafi birleşme) ve ilgili kurumlar tarafından verilen diğer kartların da tek karta dahil edilmesi (Fonksiyonel birleşme) konularının görüşüldüğü aktarıldı.

Toplantıda, ilgili kurumlara resmi yazı ile görüşlerinin sorulduğu iletilerek, kurumlar tarafından iletilecek cevabi yazılar kapsamında çalışmaların sürdürüleceğinin belirtilmiş olduğu anımsatıldı.

Daha önce İller İdaresi Genel Müdürlüğü muhatap yazılarda detayları ile arz edilen ve uzun süredir uğraş verilmesine rağmen çözülemeyen bu konunun önemine istinaden Genel Müdürlük tarafından tekraren gözden geçirilerek değerlendirilmesi talep edildi.

Bu çerçevede konu ile ilgili talepler tekrarlanarak, çözüm için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan destek istendi.

"Gümrük Müşavirleri Liman Girişlerinde Sıkıntı Yaşıyor" haberimiz için tıklayınız.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler