Lojistik Sektörünün Büyüklüğü 372 Milyar Lira

Son Güncellenme Tarihi: 8.01.2019 |

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) bugün düzenlediği basın toplantısında 2018 yılını değerlendirdi ve 2019 ile ilgili öngörülerini paylaştı.

Lojistik Sektörünün Büyüklüğü 372 Milyar Lira
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) bugün düzenlediği basın toplantısında 2018 yılını değerlendirdi ve 2019 ile ilgili öngörülerini paylaştı.


UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener yaptığı konuşmada,  "Hepiniz öncelikle hoş geldiniz. Bir yıllık çalışmalarımızı özetlediğimiz, gelecek yıla ait ön görülerimizi paylaştığımız bir gün olacak. Bahsettiğimiz gibi 2018 yılında bir takım dış ticaret gelişmeleri yaşandı. Lojistik sektöründe de benzer gelişmeler oldu. Burada dikkat etmemiz gereken nokta dış ticaret hacminde ithalatta yaşanılan radikal düşüş. Bu düşüş ile birlikte ithalat ve ihracat rakamları eşitlenmiş oldu. Burada sevindirici olan ihracat rakamlarında en yüksek oranlara ulaşmamız oldu. Önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde de çok yüksek rakamlara ulaşacağı görülüyor. Bu durum gayet ümit verici. " dedi. 

Lojistik Sektörünün Büyüklüğü 372 Milyar Lira
Eldener konuşmasının devamında, "Türk lojistik sektörüne baktığımız zaman sektörün büyüklüğünün 372 milyar lira olduğu görülüyor. 2018 yılında mal bedeline göre taşıma yöntemleri incelendiğinde denizyolu ile yapılan taşıma yüzde 67, havayolu ile yapılan taşıma yüzde 12, karayolu ile yapılan taşıma yüzde 22, demiryolu ile yapılan taşıma ise yüzde 1 oranında kayıtlara geçti. Ancak tonaj açısından yapılan taşıma yöntemlerine bakıldığında denizyolu taşımaları yüzde 89, karayolu taşımaları yüzde 9, hava yolu taşımaları yüzde 1 ve demiryolu taşımaları yüzde 1 olarak yer aldı.


Ülkemizin bir önceki yıla göre konteyner elleçlemesi önemli oranda düşüş yaşadı. Bunun en önemli sebebi ithalat alanında yaşanılan düşüş oldu. Demiryolu açısından bakıldığında Türkiye’nin önemli bir potansiyeli olduğu görülüyor. Son derece uygun rakamlarla ulaşım mümkün. Bugün Türkiye’de bir vagonu yüklediğimizde 450 km yol gidebiliyor. Alt yapı gelişse de hala yaşadığımız sorunlar mevcut. Bu durum bu alanın gelişmesine engel oluyor durumda." dedi. 

Türkiye Lojistik Performans Endeksinde 47. Sırada
Emre Eldener, "Lojistik performans endeksine göre 2018 yılında Türkiye 47. Sırada yer alıyor. Türkiye’nin en iyi olduğu yıl 2012 bu sıra 27 idi. Ancak şu anda bunun çok gerisindeyiz. Ama tekrar eski haline getirmek çok zor imkansız bir durum değil.

En Büyük Hizmet İhracatçıları İçerisindeyiz
Türkiye’nin en büyük 500 Hizmet İhracatçısı ödül töreni yapıldı. Hizmet ihracatında çok büyük bir beklenti var. İçerisinde 10 sektör var ve en büyüğü taşımacılık. İçerisinde çeşitli gruplar var. İlk 500 içerisinde UTİKAD’ın üyesi 42 üye var. Toplam ciro 4,5 milyon dolar. Üyelerin ihracatı 2,5 milyon dolar.
  
UTİKAD geçtiğimiz yıl Geleceğin Lojistik Zirvesi yapılmıştı. Gelecek yıl da İleri’ye Dönüşüm Zirvesi olacak şimdiden bunun müjdesini veriyorum.” ifadelerini kullandı.

2019 Yılında Beklentiler

2019 yılıyla ilgili beklentiler için Emre Eldener, "Lojistik Performans Endeksi kriterlerinde ilerleme göstermek için lojistik ve gümrük süreçlerinin iyileştirilmesi. Transit ticaretin kolaylaştırılması ve ülkemizin hak ettiği payı alması. Türkiye Lojistik Master Planı çalışmalarının tamamlanmasını istiyoruz. Lojistik sektörünün teşviklerden daha kapsamlı yararlanmasını istiyoruz. E-ticaretin geliştirilmesini istiyoruz. İstanbul Havalimanı’na geçişin sorunsuz sağlanmasını istiyoruz. Endüstri 4.0 ve Blockchain teknolojisinin getirdiği olanakların sektöre adaptasyonun sağlanması. Kombine taşımacılığın teşvik edilmesini istiyoruz.” 
dedi. Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri