Macaristan “KDV İadelerinde Elektronik İmzalı Mükellefiyet Belgesini” Kabul Edecek

Son Güncellenme Tarihi: 26.07.2021 |

Macar makamlarından kaynaklanan bir sorun yaşanmış olup Türkiye’deki vergi daireleri tarafından barkotlu olarak verilen vergi mükellefiyet yazıları Macaristan makamlarınca kabul edilmemekte ve ıslak imzalı ve kaşeli olarak talep edildi.

Macaristan “KDV İadelerinde Elektronik İmzalı Mükellefiyet Belgesini” Kabul Edecek

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nden alınan habere göre, Bilindiği üzere Macaristan’da yapılan KDV’ye konu harcamaların iade sürecinde Macar makamlarından kaynaklanan bir sorun yaşanmış olup Türkiye’deki vergi daireleri tarafından barkotlu olarak verilen vergi mükellefiyet yazıları Macaristan makamlarınca kabul edilmemekte ve ıslak imzalı ve kaşeli olarak talep edildi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı KDV Grup Başkanlığı gerek ise Budapeşte Büyükelçiliği ve Budapeşte Ticaret Müşavirliği nezdinde yapmış olduğu yoğun girişimler neticesinde Macaristan makamları tarafından yapılan mevzuat değişikliği ile elektronik imzalı mükellefiyet belgelerinin KDV iade başvurularında kullanılabilmesine imkan sağlandı.


Macar makamları tarafından yapılan bilgilendirmeye istinaden;
“Macaristan’da Yerleşik Olmayan Mükelleflerin Katma Değer Vergisini İade Alma Hakkının ve Macaristan Bölgesinde Yerleşik Mükelleflerin Avrupa Topluluğunun Diğer Üye Devletlerinde Katma Değer Vergisini İade Alma Hakkının Uygulanmasına İlişkin Hükümlere” dair Maliye Bakanlığı’nın 32/2009 (XII. 21.) sayılı Kararnamesi'nde yapılan değişiklikler 26 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girdi.

Kararnamenin değiştirilmiş 7. bölümüne göre; üçüncü ülke vergi mükellefinin kendi ülkesinden almış olduğu vergi mükellefiyet dokümanı eğer elektronik formda ise mükellef bu belgenin görüntüsünü dosyasına ekleyebilir. Bu durumda belgeni Macarca tercümesi de başvuru dosyasına eklenmeli.

Türk mükelleflerin, 01.10.2020 ve 25.06.2021 tarihleri arasında yapmış oldukları ve Türk Vergi Daireleri tarafından orijinal olarak imzalanmış ve kaşelenmiş vergi mükellefiyet belgesinin eksik olması nedeniyle reddedilmiş olan 2020 yılına ait KDV iade başvurularının yeniden yapılabilmesine imkan sağlandı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler