Mağusa Limanı'nın Çilesi Dökme Yükler

Son Güncellenme Tarihi: 27.12.2018 |

Mağusa Limanı'nda bir süredir şikayetler oluşturan dökme yük sorunu hala devam ediyor.

Mağusa Limanı'nın Çilesi Dökme Yükler
Mağusa Limanı'nda bir süredir şikayetler oluşturan dökme yük sorunu hala devam ediyor. 


Kıbrıs Postası'ndan Nadire Bahadi'nin haberinde dökme yük nakliyesi Mağusa Limanın bir kez daha dökme yük nedeni ile toz duman altında kaldığını hem çalışanlar hem de ziyaretçiler uçuşan tozlardan rahatsız olduğunu belirtti.

Haberde, Mağusa Limanı’nın kangrenleşmiş sorunu dökme yük dün yeniden kendisini gösterdi. Bozcaada yolcu gemisinin hemen dibine demirleyen gemiden dökme yük olarak nakledilen arpa limanı toz, dumana kattı.

Ziyaretçiler dökme yükün neden olduğu tozdan olumsuz etkilenirken, yıllardan beri çözülemeyen dökme yük sorunu liman çalışanlarının sağlığı konusunda ciddi tehditlere neden oluyor. Dökme yük konusunda ki şikayetlerini bir çok kez dile getiren sendika yetkilileri ise devletin seslerini duymamasından ve hala bu duruma müsaade edilmesine isyan ediyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Fedarasyonu (Dev-İş) Başkanı Hasan Felek ile Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Derviş Dağmanhem çevre kirliliği hem de sağlık açısından oldukça sorun yaratan dökme yük sorununa artık bir çözüm üretilmesi konusunda hükümete seslenerek, para pul değil, işçi ve çalışanların sağlıklarını istediklerini ifade ettiler.

DEV-İŞ BAŞKANI HASAN FELEK: “DÖKME YÜK GETİRİLMESİNE ŞİDDETLE KARŞIYIZ”

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Dev-İş Başkanı Hasan Felek, Mağusa Limanı’nda ki bu çevre kirliliğinin uzun süreden beri devam ettiğini, özellikle açık çimentoların nakliyesi sırasında limanda çalışmanın büyük bir sıkıntı olduğunu kaydetti.

“Çimentoda kanserojen maddeler vardır, o havayı solumak bile hem orada çalışanlar açısından çok büyük risktir hem de çevreye verdiği tahribat açısından oldukça büyük bir sorundur” diyen Felek “bununla birlikte limanın hemen yanında bir ilkokul bulunuyor ve yüzlerce çocuk o okulda eğitim görüyor” şeklinde konuştu. Dökme çimento ve arpa yükü işinin uzun süredir devam ettiğini ve artık buna bir son verilmesi gerektiğini belirten Felek, hem çevre hem insan sağlığı açısından böyle bir ticari faaliyete izin verilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

mağusa limanı ile ilgili görsel sonucu

Rüzgarlı hava ile birlikte limandan geçmenin bile sorun olduğunu söyleyen Felek, “orada çalışanların halini düşünün. Dökme yük getirilmesine şiddetle karşıyız. Dökme yükün açık sevkiyatıve orada korumasız çalışılması doğru değildir” şeklinde konuştu.

GÜÇ-SEN BAŞKANI DERVİŞ DAĞMAN: “YETKİLİLER MAALESEF ÇANAK TUTUYOR, BİZ SAĞLIĞIMIZI İSTİYORUZ”

Gümrük Çalışanları Sendikası Başkanı Derviş Dağman “uçan kuşlar duydu bütün dünya duydu, bizim yönetimimize duyuramadık” dedi.

İnsan sağlığını tehlikeye sokan bu tozların bir türlü durdurulmadığını ifade eden Dağman, “eylem yaptık, çalışanlarımız tehlike altındadır dedik, kanserden ölen arkadaşlarımız var dedik, sendikal platform olarak da Güç-Sen olarak da, devamlı gündemde tuttuk. Ancak yine şoklarımızı yaşıyoruz” dedi. Her hafta muhakkak birilerinin bunu yaptığını kaydeden Dağman, “birileri duyarsızca 3 kuruş daha fazla harcamasın, daha ucuza mal etsin diye, keyfi şekilde nakliye yapıyor, buna da yetkililer maalesef çanak tutuyor” dedi. Bunun sendikal bir olay olmadığını bunun çalışanların sağlığını ilgilendirdiğini belirten Dağman,“ne para istiyoruz, ne pul istiyoruz, sadece sağlığımızı istiyoruz ve yetkililerden duyarlılık bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Başbakan’ın da, Başbakan Yardımcısı’nın da, Sağlık Bakanı’nın da ziyaret edildiğini ve dökme yük sorununun anlatıldığını belirten Dağman ve “biz personelimizin sağlığını istediğimizi söyledik”.Kalkan duman ve tozun çalışanların sağlığını tehdit ettiğini söyleyen Dağman, “toz nedeni ile çalışanların masa ve sandalyesi oturulmaz halde olurken, insan sağlığına olan etkisini biriken tozlar gözler önüne seriyor” dedi.

“Maalesef çözemedik umarız çözeriz. Yeni yılda umutla bekleyeceğiz” diyen Dağman, sorunu her platforma taşımaya devam edeceklerini söyledi.

Kıbrıs Postası 


Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri