Makine Sektorü Hedef Büyüttü

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2017 |

Makine Sektorü Hedef Büyüttü

Makine Sektorü Hedef Büyüttü

Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyan, yüksek katma değer yaratan ve kendi teknolojisini sürekli geliştiren makine sektörü, hedef yatırımları ile uluslararası pazarda rekabetçi konuma geldi. 

Makine üreticileri, 2016 yılını hedeflerine ulaştıkları yıl olarak ilan etti. Makine sektöründe hedef büyüten Bursalı üreticiler, daha fazla pazarlarda yer almaya çalıştıklarını ifade ettiler. Makine sektörünün 2023 yılı hedefi olan 100 milyar dolarlık ihracatın hayal olmadığını belirten Bursalı makineciler, yerli üretimde güç birliği oluşturdu. Makine sektörünün nabzını tutan üreticiler, dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerin ihracatta aksamalar meydana getirdiğini fakat, 2002 yılından günümüze kadar makine ihracatının yüzde 10’un üzerinde olduğunu ve Türkiye olarak Avrupa’nın 6'’ıncı büyük makine üreticisi konumunda olduğumuzu belirttiler.

2016 yılında piyasalarda yaşanan olumsuz havaya tanık olan makine sektörünün önde gelen temsilcilerinin görüşlerinde, sektörün önündeki en büyük engelin döviz kuru, 2017 yılının ekonomideki belirsizlik hakim. Görüşler, makine üretimi ile birlikte, teknolojiye geçiş sürecinin hızlandığı ve savunma sanayisinden tıbba kadar çok geniş alanda yaygın bir imalat gücünün ortaya çıktığı, Ar-Ge gücü sayesinde yüksek teknolojiye en hızlı dönüşümü sağlayacak tek sektör olma özelliğini taşıdığı söyledi. 

Üreterek büyümek zorunda olan Türkiye ekonomisine, en büyük desteği verecek olan makine imalat sektörü olduğunu belirten makineciler, pozitif ayrımcılık istiyor. Endüstri 4.0’a hazır olduklarının altını çizen makineciler, Türkiye’nin ihtiyacı olan yüksek teknolojili üretimin makine sektörü sayesinde gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Kaynak: http://www.ekohaber.com.tr/makine-sektoru-hedef-buyuttu-haber_id-27219.html

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler