Malezya STA/STA’lar Kapsamında Hizmet Ticaret Müzakereler Bilgi Notu

Son Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 |

Malezya STA/STA’lar Kapsamında Hizmet Ticaret Müzakereler Bilgi Notu

Malezya STA/STA’lar Kapsamında Hizmet Ticaret Müzakereler Bilgi Notu
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, Müzakerelerine 31 Mayıs 2010 tarihinde başlanan Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması (STA)'nın dokuz müzakere turu ve bir ara oturumun ardından 15 Ocak 2014 tarihinde tamamlandığı ve iç onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından 1 Ağustos 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtildi.

Yazıda devamla. STA'nın 14.3 numaralı "Geliştirici Hüküm" başlıklı maddesinde, tarafların Anlaşma"nın yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra, aralarındaki hizmetler ticaretini tedricen serbestleştirmek amacıyla hizmetler ticareti müzakerelerine başlamak hususunda anlaştıkları bildirildi.

Ayrıca Bakan ile Malezyalı muhatabı arasında 27 Eylül 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen görüşmede, hâlihazırda sadece mal ticaretini düzenleyen STA'nın, hizmet ticareti ve yatırımları içerecek şekilde genişletilmesinin uygun görüldüğü ve STA kapsamında 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen Ortak Komite toplantısında ise STA'nın genişletilmesi konusunda bilgi değişiminde bulunulduğu, bu amaçla yapılacak müzakerelerin yol haritası üzerinde mutabık kalındığı ifade edildi.

STA kapsamında hizmet ticareti müzakerelerinde ele alınan hususlara ilişkin bilgi notuna aşağıda sunulan bağlantıda ulaşılabilmekte olup Malezya ile yürütülecek hizmet ticareti müzakerelerinde gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlar ile görüş ve önerilerin 25 Ocak 2018 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize ( enformasyon@eib.org.tr ) iletilmesi bekleniyor.

İlgili Dosya
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler