Maliye e-Ticaret Timi Kurdu

Son Güncellenme Tarihi: 8.01.2018 |

Maliye e-Ticaret Timi Kurdu

Maliye e-Ticaret Timi Kurdu
Maliye, 350 milyar liralık büyüklüğe ulaşması beklenen e-ticarette vergi kaybını önlemek için özel birim ve ekip kurdu. Elektronik Ticaret İzleme Merkezi'nde 200'e yakın özel ekip görev yapacak. Bu özel tim başta kargo hareketleri olmak üzere internetten yapılan alışverişi adım adım izleyecek. Ayrıca, mal ticareti, araç alım satımı, gayrimenkul gibi sektörler için ayrı çalışma masaları oluşturuldu.

ÖZEL PROGRAM OLUŞTURULDU
Bu yıl vergi sisteminde dört ayrı yasal düzenleme Meclis gündemine gelirken, sanal ticaretin denetimi konusunda da yeni adımlar atılacak. Gümrük Bakanlığı ile Bankalararası Kart Merkezi'nce koordineli yürütülen çalışmayla internetten kredi kartıyla siparişi verilen ve kişilere posta yoluyla gönderilen bu tür eşyalarda 150 euro limitinin aşılıp aşılmadığı kontrol ediliyor. Siteler üzerinden kimlerin kaç kalem sattığı, ne kadar kazanç elde ettiği tek tek çıkarılıyor. Limit aşımının tespitinde eşyaya gümrük vergisi tahakkuk ettiriliyor. Maliye'nin yurtdışında faaliyet gösteren internet sitelerinden yapılan alışverişe stopaj kararının ardından bir adım daha atıldı. Yeni sistemle internetten ikinci el eşya alıp satanlar, gayrimenkul alıp, kiralayanlar başta olmak üzere bütün platformlar takip ediliyor.

Not: Hazal Ateş imzalı Maliye E-Ticaret Timi Kurdu haberi içinde geçen 150 Euro limiti Gümrük TV'nin bilgilendirmesi sonucu 30 Euro olarak düzeltilmiştir. 

Aynı sitede yer alan düzeltme metni şöyle; Geliyoruz Hazal Ateş imzalı Maliye E-Ticaret Timi Kurdu haberine. Aslında okuru bilgilendirici ve uyarıcı güzel bir haber... Fakat içinde geçen "...internetten kredi kartıyla siparişi verilen ve kişilere posta yoluyla gönderilen bu tür eşyalarda 150 euro limitinin aşılıp aşılmadığı kontrol ediliyor" ibaresi güncel değil. Posta yoluyla gönderilen bu tür eşyalarda 150 euro limiti önce 75'e sonra da 2016/ 9616 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişlik Yapılmasına Dair Karar ile 30 euroya düşürülmüş.

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/01/03/maliye-e-ticaret-timi-kurdu
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler