MCBÜ İİBF ve İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Arasında Eğitim İş Birliği

Son Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 |

MCBÜ İİBF ve İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Arasında Eğitim İş Birliği

MCBÜ İİBF ve İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Arasında Eğitim İş Birliği
Bahar yarıyılında işyeri uygulama eğitimine geçen Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde hazırlıklar bütün hızıyla sürüyor. İş dünyası ile eğitim iş birliği için yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu yıl uygulamaya geçilen yeni bir proje ile
MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri, eğitimlerinin 8. yarıyıllarında iş hayatına bizzat işyerlerinde çalışarak uygulamalı olarak hazırlanacaklar.

Bu çerçevede fakülte bünyesinde yürütülen hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi. İş dünyasında etkin kurumlarla ortaklıklar kurulmaya başlandı. Bu çerçevede MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat ile İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Taşkın Dalay 11 Ocak’ta bir iyi niyet protokolü imzaladılar. Protokol töreninde Fakülte İşyeri Uygulama Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Coşkun Çılbant ve Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Serhat Baştan da yer aldı.

İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği hazırlanan protokol çerçevesinde, kendi üyeleri ile geleceğin iş dünyasının genç ve dinamik çalışanlarını oluşturacak mezun olmaya hazırlanan öğrenciler arasında iletişim kurarak eğitim ilişkilerini koordine edecek. Öğrenciler, iki kurumun üzerinde mutabık kaldıkları iş yerlerinde, 5 Mart’tan itibaren 15 hafta boyunca “İş Yeri Uygulama Eğitimi”ne alınacaklar. Eğitim alacak öğrenciler, okuldaki teorik derslerini başarıyla tamamlamış olanlar arasından seçilecek. Genellikle staj ile karıştırılan İşyeri Uygulama Eğitimi, bir staj değil tam zamanlı ve işyeri kurallarına uygun olarak çalışmayı gerektiren bir ders niteliğinde. Öğrenciler haftanın bütün iş günlerini, işyerlerinde bir çalışan gibi geçirecekler. Eğitimini aldıkları işi bütün yönleriyle uygulama içinde öğrenecekler. Öğrencilerin işyerinde yüzde  90 devam zorunluluğu bulunuyor. Başarı durumları ise işyerinden bir eğitim sorumlusu ile MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden bir izleyici öğretim elemanının birlikte değerlendirmesi sonucu belirlenecek. Bu dersi başarı ile tamamlayamayan öğrenciler fakülteden mezun olamayacaklar.

Protokol töreninde konuşan MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, bu eğitim modeline geçme ihtiyacının nedenlerini, öğrencilerin teoride öğrendiklerini en etkin biçimde ancak uygulayarak pekiştirebilecekleri; bunu yaparlarken de iş dünyası ile ilişkiye geçerek mezun olmadan önce istihdam edilme şanslarını artırabilmeleri olarak sıraladı. Prof. Dr. Mustafa Mıynat, “İşyeri Uygulama Eğitimini aynı zamanda gençlere sahip çıkma projesi olarak görüyoruz. Gençlerin çalışma atmosferi içinde gerçek hayatla temas etmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilikten çalışma hayatına aşamalı geçiş sunan bu eğitim modeli, aynı zamanda iş dünyasının taleplerine uygun vasıflarda insan yetiştirmenin de en iyi yoluymuş gibi görünüyor” dedi.

Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Taşkın Dalay ise çalıştıkları sektörün hukuki sorumluluklar gerektiren, sürekli değişkenlik arz eden ve ayrıntılı prosedürlere dayanan uygulamalar içerdiğini belirtti. Dolayısıyla üyelerinin eğitime alacakları öğrencileri son derece sıkı bir uygulama sürecinden geçirmelerinin mümkün olduğunu söyledi. Dalay, “Gençler kendi iş taleplerimize göre yetiştirileceği için, üyelerimizin arzu ettikleri niteliklerde insan kaynağını oluşturma ihtimalini sunan, yararlı bir model ile karşı karşıyayız” dedi. Taşkın Dalay, derneklerinin yarı kamusal bir kimliğe sahip olması nedeniyle öğrencilerin eğitimlerini güvenle alabileceklerini ve derneğin aynı zamanda öğrencilerin sorunlarını aktarabilecekleri kurumsal bir irtibat noktası olduğunu söyledi.

Kaynak: http://www.e-manisa.com/modules.php?name=News&file=article&sid=76651#.Wl6_pK5l_IV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler