MEDOS-AEK Kararı

Son Güncellenme Tarihi: 22.05.2020 |

Gümrükler Genel Müdürlüğü MEDOS-AEK Kararı konulu bir yazı yayınladı.

MEDOS-AEK Kararı
Gümrükler Genel Müdürlüğü MEDOS-AEK Kararı konulu bir yazı yayınladı.


Yazıda, Form A Menşe ispat belgesi konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin MEDOS-AEK Kararı konusunda ilettiği sorunların Moskova Büyükelçiliği Gümrük Müşavirliğine iletildiği belirtildi.

Yazıda yer alan hususlar şu şekilde ifade edildi.

MEDOS sistemi üzerinden düzenlenip ıslak imza ve ıslak mühür taşımayan Form A Menşe Belgelerinin bu haliyle kabul edilmesine yönelik Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) nezdinde temasların devam ettiği bildirildi.

AEK COVID-19 tedbirleri kapsamında yaptığı düzenleme doğrultusunda, 18.04.2020 tarihinden 30.09.2020 tarihine kadar ıslak imzasız ve ıslak mühürsüz şekilde düzenlenen Form A Menşe Belgelerinin gümrük beyannamesi tescil tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde ıslak imzalı ve ıslak mühürlü şekilde karşı ülke gümrük idaresine sunulması gerektiği belirtildi.

Öngörülen süre içerisinde orijinal menşe belgesinin (ıslak imzalı ve ıslak mühürlü) ibraz edilmemesi durumunda menşeinin teyit edilmemiş kabul edileceği ve AEB ortak Gümrük Tarifesi üzerinden tercihli tarife avantajı sağlanmadan ithalat vergilerinin hesaplanacağı iletildi.

Beyan sahibinin, eşyaya ilişkin ıslak imzalı ve ıslak mühürlü olarak düzenlenen Form A Menşe Belgesini belirtilen süre içerisinde gümrük makamlarına gönderme yükümlülüğünü serbest şekilde yazılı olarak beyan etmesi gerektiği ve buna ilişkin bir şekil şartının bulunmadığı belirtildi.

AEK Kararı gereğince üçüncü ülkelerin elektronik veri tabanı hakkında bilgi verilmesi gerekli olduğu ve menşe belgelerinin doğruluğunun saptanması ve elektronik ortamda kullanılabilmesi için Milletlerarası Ticaret Odasına (ICC) akredite odaların listesinde Türkiye’nin yer almamasından dolayı elektronik menşe belgelerinin kabul edilmediğinin anlaşıldığı belirtildi.


Moskova Büyükelçiliği Gümrük Müşavirliği’nce AEK yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmelerde GTS kapsamında gerçekleştirilen söz konusu uygulamaların tek taraflı tavizleri içerdiği ifade edilmiş olduğu, Türkiye’de yürürlükte bulunan uygulamaların, AEK tarafından teyit edilip ilgili iç süreçlerin bitimini müteakip başlanmasının Rusya Federasyonu gümrüklerinde sıkıntı yaşanmaması bakımından uygun olacağının belirtildiği bildirildi.

AEB üye ülkelere gerçekleştirilecek ihracatlar da düzenlenecek Form A Menşe Belgelerinin ikinci bir talimata kadar yükümlünün talep etmesi halinde manuel olarak ıslak imza ve ıslak mühürlü olarak düzenlenmesinin sağlanması gerektiği bilgisine yer verildi.
Etiketler
MEDOS AEK
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler