Mehmet Büyükekşi; 2018'e Başlarken

Son Güncellenme Tarihi: 2.01.2018 |

Mehmet Büyükekşi; 2018'e Başlarken

Mehmet Büyükekşi; 2018'e Başlarken
2017'de küresel ekonomide yaşanan hızlı toparlanmadan ihracatçılarımızın yoğun çalışmaları ve Hükümetimizin destekleri sayesinde ülkemiz de nasibini aldı. İhracatta OVP hedeflerini 2 defa aşmanın gururunu hep birlikte yaşadık.

İhracatımızın 2017'deki güçlü ve istikrarlı performansı, büyüme verilerimize de yansıdı. İlk çeyrekteki yüzde 5,3'lük büyümenin 2,3 puanı, ikinci çeyrekteki yüzde 5,4'lük büyümenin ise 1,8 puanı net ihracattan geldi. İlk dokuz ayda yüzde 7,4'lük büyümenin 1,45 puanı yine net ihracat kaynaklı oldu. Bu başarılı seyir, birçok uluslararası kuruluşu, ülkemiz büyümesi ile ilgili tahminlerini yukarı yönlü revize etmeye zorladı. Dünya Bankası 2017 büyüme tahminimizi yüzde 2,7'den yüzde 4'e, IMF yüzde 2,5'ten yüzde 5,1'e OECD ise yüzde 3,4'ten yüzde 6,1'e revize etti. Ve biz, 2017 yıl genelinde yüzde 7'ye yakın bir büyüme oranıyla en çok büyüyen ülkeler arasında ön sıralarda yer alacağımıza, 2018 yılında da yüzde 5,5 seviyelerinde büyüme rakamı göreceğimize inanıyoruz.

TİM olarak bu başarıya ulaşmak için çok çalıştık. 2017 yılında 28 ülkeye ticaret heyeti gerçekleştirdik. 2018 yılında ise Şili'den Japonya'ya Senegal'den Ukrayna'ya en az 30 ülkeye ticaret heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Diğer taraftan; ihracatçılarımıza ilgili pazar hakkında bilgi verdiğimiz “ROTA” programlarımıza 2018 yılında da en az 10 ülke ile devam edeceğiz.

Yine 2017 yılı içerisinde Tahran, New York, Chicago ve Dubai'de Türkiye Ticaret Merkezleri'ni açtık. Bu yıl ise İngiltere, Japonya ve Endonezya'da yeni TTM'ler açacak, ABD'deki TTM'lerimize biri Miami diğeri yine New York olmak üzere 2 yeni TTM daha ekleyeceğiz.

Diğer taraftan Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmaya devam ettik. Şuan ülke genelinde faaliyet halinde olan 692 Ar-Ge merkezinin 68'i, 109 tasarım merkezinin 19'u Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Danışmanlık hizmetimiz sonucunda açıldı. 96 merkez ise açılış aşamasında. 2018 yılında ise 500 Ar-Ge, 500 Tasarım Merkezi sözümüze daha da yaklaşacağımıza inanıyoruz.

Yine Ekonomi Bakanlığımız tarafından TİM işbirliğinde verilen e-ticaret sitelerine üyelik desteğinden Kasım ayına kadar yaklaşık 8 bin ihracatçımız yararlandı. Yılı 10 bin firmayla kapatmayı, 2018'de 25 bine ulaşmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan, Ülke ve Sektör Masaları, firmalarımızın yerel ya da uluslararası nitelikte karşılaştıkları her türlü sorun ve taleplerini uzmanlarımıza iletiyor, yanıt alıyorlar.

Tüm bu çalışmaların yanında, TİM ile özdeşleşen etkinliklerimize 2017'de çok daha güçlü şekilde devam ettik. Daha fazla firmaya, daha fazla girişimciye ulaştık. Marka Türkiye etkinliğimizi 25-26 Mayıs'ta 2 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirdik. 5 bin kişinin konuk olduğu, 1-3 Kasım'da düzenlediğimiz İhracat Haftası'nda ihracatın tüm yönlerini masaya yatırdık. 8-12 Kasım tarihlerinde düzenlediğimiz Türkiye Tasarım Haftası'nda 42 bin kişiyi ağırladık. Ve nihayet Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle bu yıl 6'ncısını 6-9 Aralık'ta gerçekleştirdiğimiz, Born Global etkinliği ile Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası ismini alan dev etkinliğimiz yaklaşık 80 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Özetle 2017 yılı bizler için güzel geçti. Yeni umutlarla, yeni heyecanlarla, yeni rekorlarla hep birlikte yeni bir yıla hazırlanıyoruz. İnanıyoruz ki 2018 yılı Türkiye için güçlü büyümenin devam ettiği, risklerin daha aşağıya indiği, ihracatın ve istihdamın istikrarlı bir şekilde artmaya devam edeceği bir yıl olacak. Yeni yılın ülkemiz, milletimiz ve tüm dünya için hayırlı bir yıl olmasını; barış, dostluk ve dayanışma içinde geçmesini dilerim.

Kaynak :TİM - Mehmet Büykekşi
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler