Meksika'nın Yatırım Planı

Son Güncellenme Tarihi: 17.10.2020 |

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) “Meksika Yatırım Planı” hakkında bir yazı yayımladı.

Meksika'nın Yatırım Planı
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) “Meksika Yatırım Planı” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, Ticaret Bakanlığı’ndan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’e gönderilen yazıya atıfla, Meksika Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıda, Meksika Hükümeti tarafından 05/10/2020 tarihinde özel sektörü temsilen İş Koordinasyon Konseyi (CCE) ile “Ekonominin Yeniden Canlandırılması Anlaşması”nın imzalandığı bildirildi.


Anlaşma çerçevesinde açıklanan “Yatırım Planı” kapsamında, halihazırda devam eden 7 proje ile birlikte Ekim 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında su, iletişim, enerji, ulaşım ve çevre sektörleri dahil olmak üzere toplam 39 altyapı projesine, GSYİH’nin yaklaşık yüzde 1,3’üne tekabül eden yaklaşık 297,34 milyar Meksika pesosu (yaklaşık 14,2 milyar ABD doları) değerinde yatırım yapılmasının planlandığı ifade edildi. Açıklanan kamu altyapı projelerine özel sektör katkısının toplam maliyetin en az yarısı değerinde olmasının öngörüldüğü belirtildi.


Bahse konu altyapı planı çerçevesinde iletişim ve ulaştırma sektörü için 196,23 milyar peso, enerji projeleri için 98,98 milyar peso, su ve çevre projeleri için 2,13 milyar peso ayrılmasının beklendiği; yazı ekinde gönderilen projelerin yüzde 66’sının otoyol projeleri olduğu, geri kalanının ise devlete ait petrol şirketi Petróleos Mexicanos (PEMEX) ve Federal Elektrik Komisyonu (CFE)’nun güçlendirilmesine yönelik projeler olduğu ifade edildi.

Öte yandan, 2020 yılının Kasım ayında, ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji projelerini içeren yeni bir yatırım paketinin daha açıklanmasının beklendiği belirtilerek, halihazırda devam eden ve yeni açıklanan projelerin, Meksika Maliye ve Kamu Kredileri Bakanlığı-Proyectos México internet adresinden (https://www.proyectosmexico.gob.mx/) İngilizce ve İspanyolca olarak takip edilebileceği bildirildi.


Konu ile ilgilenen firmaların Meksika’da kamu ihalelerine ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı internet sayfasındaki “Müşavirlik Raporları” bölümünde yayınlanan notları incelemesinde fayda görüldüğü de belirtildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler