Meltblown Kumaşı İhracatı

Son Güncellenme Tarihi: 27.03.2020 |

İTKİB meltblown kumaşı ihracatı hakkında bir duyuru yayımladı.

Meltblown Kumaşı İhracatı
İTKİB meltblown kumaşı ihracatı hakkında bir duyuru yayımladı.


 Duyuruda ihracı Kayda Bağlı Mallar Listesine 56.03 GTP ile başlayan ürünler içerisinde yer alan “Yalnız Meltblown Kumaş” da eklendiği hatırlatılarak bu ürünün ihracatına kayıt verilmesi hususlarında Ticaret Bakanlığınca sadece İTKİB Genel Sekreterliğinin yetkilendirildiği belirtildi. 18 Mart 2020 tarihinden itibaren ilgili ürüne ait ebirlik sistemi üzerinden yapılacak ihracatlara ilişkin başvurunun İTKİB Genel Sekreterliği onay masasına düşmekte olduğu, yapılan kontroller sonucunda söz konusu eşyaya ilişkin ihracat işlemlerinin tekamül ettirildiği ifade edildi.

Duyuruda “Genel Sekreterliğimiz onay masasına düşen mezkur ürüne ait ihracat beyannamesinin değerlendirilmesi aşamasında sırasıyla;

• İhracatçı firma tarafından, ilgili ürüne ait taahhütname ve ek belgeler İTKİB Genel Sekreterliğine e-posta ile iletilir.
• Genel Sekreterliğimiz tarafından, ihracatçı firmanın ibraz etmiş olduğu bilgi ve belgelerin ön incelemesi yapılır, eksiklik var ise ihracatçı firmadan talep edilir.
• Genel Sekreterliğimiz tarafından kontrolleri yapılan bilgi ve belgeler nihai değerlendirmenin yapılabilmesini teminen Bakanlığımıza iletilir.
• Bakanlığımız tarafından yapılan nihai değerlendirme sonucunda, Genel Sekreterliğimiz onay masasında bekleyen ihracat beyannamesinin olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırıldığı bilgisi Genel sekreterliğimize iletilir.” İfadelerine yer verildi.

Duyuruda ihracatçı ya da alıcı firmalar, sadece İTKİB Genel Sekreterliği ile iletişim halinde olmaları, doğrudan bakanlığa başvuruda bulunmamaları konusunda uyarıldı. Aksi halde süreçte bilgi karışıklığı oluşabileceği bunun da onay süreçlerini de uzatabileceği ifade edildi.


Bahse konu ihracatçı firmaların kayıt aşamasında değerlendirme yapılabilmesini için talep edilen bilgi ve belgelerin, eksiksiz olarak hazırlayarak İTKİB Genel Sekreterliğine uygulama@itkib.org.tr e-posta adresine üzerinden iletmesi gerekiyor.

Diğer İhracatçı firmaların her zamanki gibi normal ihracat prosedürlerini izlemeleri gerektiği, başka ilave bir işlem de bulunmadığı belirtildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Mevzuat Haberleri