Menşe Belgeleri-Islak İmza

Son Güncellenme Tarihi: 21.10.2020 |

Ticaret Bakanlığı, Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü “Menşe Belgeleri-Islak İmza” hakkında bir yazı yayımladı.

Menşe Belgeleri-Islak İmza
Ticaret Bakanlığı, Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü “Menşe Belgeleri-Islak İmza” hakkında bir yazı yayımladı.


Yazıda; Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) üzerinden düzenlenen tercihli menşe ispat belgelerinin gümrük vizesi kutusunun 1 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla gümrük memurlarımızca imzalanmayacağı hususunun, Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye`nin Avrupa Birliği dışındaki diğer serbest / tercihli ticaret anlaşması ortaklarına 09.06.2020 tarihli yazıyla iletildiği belirtildi.


Konuya ilişkin olarak Türkiye’nin Ticaret Müşavirlikleri ve Ataşelikleri ile gerçekleştirilen görüşmelerde, bazı ülkelere yapılan ihracata yönelik MEDOS üzerinden düzenlenen menşe ispat belgelerinin gümrük vize kutusunun bazı gümrük idarelerince ıslak olarak imzalanmış olduğuna dair tespitleri paylaşıldığı bildirildi.

Bunun yanı sıra, bazı firmalarca Ticaret Bakanlığından, gümrük idarelerinin belgeleri ıslak olarak imzalamaları yönünde taleplerde bulunulduğu ifade edildi.


Yazıda sonuç olarak; MEDOS üzerinden düzenlenen belgelerin ıslak olarak imzalanmaması yönünde işlem tesis edilmesi, ilgili tüm birimlerle danışılmak suretiyle karara varılan ulusal bir uygulama olup istisnasız bir şekilde yerine getirilmesi gerektiği bildirildi. Gümrük idarelerinde aksi yönde bir işlem gerçekleştirildiğinin tespiti halinde gereken işlemlerin yapılacağı belirtildi.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler