MERCOSUR Uruguay-Çin STA Müzakerelerinin Başlatılmasına Yönelik Atılan Adım

Son Güncellenme Tarihi: 1.11.2016 |

MERCOSUR Uruguay-Çin STA Müzakerelerinin Başlatılmasına Yönelik Atılan Adım

MERCOSUR Uruguay-Çin STA Müzakerelerinin Başlatılmasına Yönelik Atılan Adım

Latin Amerika’nın İsviçre’si olarak betimlenen Uruguay’ın Devlet Başkanı Sayın Tabare Vazquez’in Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyareti çerçevesinde, 19 Ekim 2016 Çarşamba günü iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması hususunda mutabakata varıldı.

Buna karşılık, Uruguay MERCOSUR (Güney Amerika Ortak Pazarı) Gümrük Birliği üyesi olup, başta Brezilya olmak üzere MERCOSUR üyesi ülkelerin MERCOSUR pazarını (Arjantin, Brezilya, Paraguay, Uruguay, Venezuela) Çin’in rekabetçi ürünlerine açabilecek sözkonusu düzenlemenin akdedilmesine karşı çıkması kuvvetle muhtemeldir. Zira, Brezilya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından önümüzdeki dönemde Uruguay-Çin STA müzakerelerinin başlatılması halinde Uruguay’ın MERCOSUR ile Çin arasında bir tercih yapması gerekeceği belirtilmektedir. Arjantin yetkilileri ise Çin’le ilişkilerin MERCOSUR çatısı altında geliştirilmesinin daha uygun olacağını ve esasen halihazırda MERCOSUR’un birinci önceliğinin Avrupa Birliği ve Pasifik İttifakı ile bağların kuvvetlendirilmesi olduğunu belirtmiştir.

Daha evvel, Venezuela tarafından MERCOSUR Gümrük Birliği Dönem Başkanlığının üstlenilmesine Brezilya, Arjantin ve Paraguay’ın karşı çıkmasıyla başlayan kriz marjında da Uruguay Karakas’ı destekleyerek diğer MERCOSUR üyesi ülkelerin tepkisini üzerine çekmişti.

Kaynak: MercoPress / http://en.mercopress.com/2016/10/25/macri-and-vazquez-agree-that-the-trade-approach-to-china-should-be-done-from-mercosur

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler