Merkel İstiyor" Dendi Ama AB Rusya’ya Yeni Yaptırım Planlamıyormuş

Son Güncellenme Tarihi: 19.10.2016 |

Merkel İstiyor" Dendi Ama AB Rusya’ya Yeni Yaptırım Planlamıyormuş

Merkel İstiyor" Dendi Ama AB Rusya’ya Yeni Yaptırım Planlamıyormuş

Rusya'nın Suriye'nin kuzeyindeki Halep'in bombalanmasında etkin bir rol oymasına rağmen, Avrupa Birliği (AB) şu aşamada Rusya'ya yönelik yaptırımların sertleştirilmesini planlamıyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, böyle bir talebin "üye ülkelerin hiçbirinden” gelmediğini vurguladı. 

DW'nin aktardığına göre Mogherini, ancak AB'ye üye ülkelerin dışişleri bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısında "Suriye rejimine yönelik” yaptırımların ele alınacağını söyledi.

Haftalık Frankfurter Allgemeine Sonntag gazetesinde yer alan bir haberde Başbakan Angela Merkel'in bu perşembe ve cuma günü yapılacak AB zirvesinde, Rusya'ya yönelik yaptırımların artırılmasını önereceği öne sürülmüştü. AB, Ukrayna krizi nedeniyle 2014 yılından beri Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

Ancak Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert Pazartesi günü Berlin'de yaptığı açıklamada, Rusya'ya yaptırımlardan ziyade  Halep'teki insanlara yardım için çaba gösterilmesinin daha öncelikli olduğunu ifade etti. Seibert, "bizim için öncelikli konu, askeri çözüm yerine sorunu siyasi olarak çözecek müzakerelerin nasıl olacağı ve ateşkesin nasıl yeniden sağlanacağı” dedi. Seibert, Halep'te "savaş suçuna varan” durum gözönünde bulundurulduğunda aralarında yaptırım da dahil olmak üzere bütün seçeneklerin de düşünülebileceğini dile getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, "uzun vadede etkisini gösteren yaptırımların insanlara yardım edilmesi ve durumlarının düzeltilmesine” katkı sağlamayacağını ifade etti.

Yaptırım isteyenler de var

Buna karşılık Almanya'dan Rusya'ya yaptırım isteyen sesler de yükseliyor. Alman Meclisi Yeşiller Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt, "uçuşa yasak bölge uygulamasına geçilmesi için Rusya'ya baskı uygulamalıyız” dedi. Göring-Eckardt, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, yaptırımların bu konuda katkı sağlayabileceğini söyledi. 

AFP haber ajansının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, bazı doğu Avrupa ülkeleri Moskova'ya yaptırım uygulanmasından yana bir tutum izliyor. Fakat yaptırım kararının oy birliği ile alınması gerekiyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile pazar günü yaptığı görüşmede, Rusya'ya yönelik yaptırımların gündeme gelebileceğinin işaretini verse de, Lüksemburg'da yaptırım talebini açıkça dile getirmedi. Johnson, Halep'te suçsuz insanlara yönelik "kıyım” karşısında AB'nin "Esad rejimi ile kuklanın iplerini elinde tutan Rusya'ya yönelik baskıyı” görüşmesi gerektiğini dile getirdi.

Fransa da, Rusya'ya yaptırım uygulanmasından yana bir tutum sergiliyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ise AB'nin "Beşar Esad rejimi ile müttefiklerine baskıyı artırmak için gereken bütün seçenekleri” değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: Deutsche Welle

 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler