Merkezi Irak’a Yönelik Taşımalar, Aktarma Sahası Vize Uygulaması

Son Güncellenme Tarihi: 26.10.2016 |

Merkezi Irak’a Yönelik Taşımalar, Aktarma Sahası Vize Uygulaması

Merkezi Irak’a Yönelik Taşımalar, Aktarma Sahası Vize Uygulaması

Bilindiği üzere Irak’ın orta ve güneyindeki vilayetlere İran üzerinden gerçekleştirilen girişlerde, sınır kapısı aktarma noktalarında Türk sürücülerinden vize talep edilmemekteydi.

 Bu uygulamaya ilişkin değişiklik yapılacağı bilgisine istinaden Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ne gerçekleştirilen başvuru sonrasında Bağdat Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğimizden konuya ilişkin güncel bilgi edinilmiştir.

 Bağdat Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğimizin sürdürdüğü girişimler çerçevesinde edinilen bilgilere göre; Irak İçişleri Bakanlığı İkamet Dairesi’nden; Irak’ın orta ve güney vilayetleri ile İran arasında bulunan Al-Shalamcha, Al-Shieeb, Al Zurbatiye ve Al-Munthriya Gümrük Kapıları’ndan giriş yaparak Gümrük İdaresinin kontrolündeki aktarma sahasına giriş-çıkış yapan Türk vatandaşı tır şoförlerinden önceden vize talep edilmezken, Ekim 2016 ayı başı itibariyle, Irak giriş vizesi bulunmayan vatandaşlarımızın aktarma sahasına alınmayacağı öğrenilmiştir.

 Bu sebeple, söz konusu gümrük kapılarını kullanacak sürücü vatandaşlarımızın Irak’ın Ankara, İstanbul ve Gaziantep’te bulunan dış temsilciliklerinden Irak'a gitmeden önce vize almalarında yarar görülmektedir. İkamet Dairesince, vatandaşlarımızın şoför olduklarına dair belgeleri ilgili Irak diplomatik temsilciliklerine ibraz etmeleri halinde, vize işlemlerinin daha kısa sürede sonuçlandırılacağı bilgisi verilmiştir.

 Öte yandan, ülkemiz ve İranı'n, Irak Kürt Bölgesi ile olan kara sınırlarındaki gümrük kapılarındaki süregelen uygulama aynen devam etmektedir.

 Şu anda, sınırlarda mağdur bulunan araçlarımızın bir sefere mahsus İran’dan Irak’a girişi için Derneğin Bağdat Ticaret Müşavirliği ile yakın iletişimi sürmekte olup, Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı Bey de araçların mağduriyetini sonlandırabilmek için büyük çaba sarf etmektedir.

 Konunun bugün gerçekleştirilecek Irak Bakanlar Kurulu Toplantısında da görüşüleceği öğrenilmiş bulunmaktadır.

 Konuya ilişkin gelişmeler sektörümüzle bilahare paylaşılacak olup, Sayın Büyükelçimiz ve Bağdat Ticaret Müşavirliğimize gösterdikleri yoğun çaba için sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.

Kaynak: Uluslararası Nakliyeciler Derneği

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler