Moğolistan 5,1 Trilyon MNT’lik Korona Virüs Planı Açıkladı

Son Güncellenme Tarihi: 30.03.2020 |

Moğolistan Hükümeti 27 Martta korona virüs küresel salgınından kaynaklı ekonomik krize çözüm konusunda olağanüstü oturum gerçekleştirdi.

Moğolistan 5,1 Trilyon MNT’lik Korona Virüs Planı Açıkladı
Moğolistan Hükümeti 27 Martta korona virüs küresel salgınından kaynaklı ekonomik krize çözüm konusunda olağanüstü oturum gerçekleştirdi.


Moğolistan Başbakanı U. Khurelsukh toplantının ardından yaptığı basın bildirisiyle Hükümet alınan tedbirlerle ilgili bilgi verdi.

Şimdiye kadar ülkede 11 korona virüs vakası tescil edildiğini, virüs tespit edilen hastaların durumlarının stabil olduğunu belirten Başbakan Khurelsukh, Hükümetin korona virüs salgınına yönelik olarak, Moğolların sağlığını ve yaşamlarını korumaya ve ekonomik duruma odaklandığını kaydetti.

Khurelsukh bu çerçevede Moğolistan Hükümetinin, sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan cihazların alınması ve sağlık kurumların dezenfekte edilmesine 17 milyar MNT finansman sağladığı buna ilave olarak 20,6 milyar MNT daha finansman sağlamayı planladığını açıkladı. Açıklamada, ileride sağlık sektöründeki imkânların artırılması için 159 milyar MNT finansman temin edileceğini, bu süreçte halkın sağlığı için yaklaşık 200 milyar MNT kaynak sağlamakta olduğunu ifade edildi.

Khurelsukh korona virüs salgınından kaynaklanan ekonomik krize karşı ekonominin, halkın ve özel sektörün desteklenmesi için Moğolistan Hükümeti 7 konuda karar alındığını; devletin toplamda 5,1 trilyon MNT’lik finansmanı bu kararlar çerçevesinde kullanılacağını belirtti. Kararlar ise şöyle;

1. 1 Nisan - 1 Ekim 2020 tarihleri arasında tüm kurum ve şirketler Sosyal Sigorta Primi vergisinden tamamen muaf tutulacak.

2. 1 Nisan - 1 Ekim 2020 tarihleri arasında tüm vatandaşlar kişisel gelir vergisinden muaf tutulacak.

3. 1 Nisan - 1 Ekim 2020 tarihleri arasında geliri 1,5 milyar MNT’den düşük olan tüm kurum ve şirketler kurumlar vergisinden muaf tutulacak.

4. Faaliyetleri sarsılan ve gelirleri azalan, fakat işyerini koruyarak faaliyetlerini sürdüren özel sektördeki şirketlerde çalışanlara her ay 200 bin MNT ikramiye 3 ay boyunca ödenecek.

5. Kaşmir ve yün işletmecilerine çiftçilerden satın aldığı yün ücretini 100 bin MNT’nin altına düşürmemesi şartıyla %3 faizli 300 milyar MNT’lik kredi finansmanı sağlanacak.

6. 1 Nisan - 1 Ekim 2020 tarihleri arasında 18 yaş altındaki çocuklara her ay sağlanan 20 bin MNT’lik çocuk ödeneği, 30 bin olarak uygulanacak.

7. 15 Nisan 2020 tarihinden yakıt fiyatları (benzil, dizel vb) litre başına 300-400 MNT düşürülecek.


Başbakan Khurelsukh bütçe değişikliği yapılmayacağını ayrıca 2020 yılında yapılması planlanan büyük altyapı ve inşaat projelerini iptal edilmeyeceğini, bu projelerin ulusal şirketler tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri