Moğolistan Türk Lirasını Ödeme Sistemine Ekledi

Son Güncellenme Tarihi: 26.10.2021 |

Moğolistan’ın bir bankası, müşterilerine daha geniş bir yelpazede döviz havalesi hizmeti sunmak amacıyla Türkiye’nin özel bankasıyla ilişki kurarak uluslararası ödeme sistemlerine “Türk Lirası (TRY)” para birimini dahil etti.

Moğolistan Türk Lirasını Ödeme Sistemine Ekledi

Moğolistan bankasından yapılan açıklamaya göre;

Moğolistan’ın bir bankası, müşterilerine daha geniş bir yelpazede döviz havalesi hizmeti sunmak amacıyla Türkiye’nin özel bankasıyla ilişki kurarak uluslararası ödeme sistemlerine “Türk Lirası (TRY)” para birimini dahil etti. Bu, müşterilerin uluslararası ödemelerinin yanı sıra TRY cinsinden döviz alım satım hizmetleri almalarını sağlayacak.

Banka, TRY para biriminin kullanıma sunulmasının, ödeme çözümlerini genişletmenin yanı sıra Moğolistan ve Türkiye arasındaki artan ticaret ihtiyaçlarına önemli değer katacağına inanmaktadır. Eylül 2021 itibarıyla iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi, Covid-19 salgınına rağmen geçen yıla göre yaklaşık yüzde 8 artışla 44 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Moğolistan bankasının ödemeleri 14 ana para biriminde gerçekleştirmekte. 2021 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla bankacılık sisteminden toplam 9,3 milyar ABD doları tutarında uluslararası havale gerçekleştirildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler