Moldova Hükümeti Türkiye’de Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğinin Açılmasını Onayladı

Son Güncellenme Tarihi: 30.01.2018 |

Moldova Hükümeti Türkiye’de Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğinin Açılmasını Onayladı

Moldova Hükümeti Türkiye’de Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğinin Açılmasını Onayladı
Moldova Hükümeti, yurtdışı teşkilatına ilişkin ilgili kararnamede değişiklik yaparak Türkiye’de İstanbul merkezli Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğinin açılmasına ilişkin kararı onayladı.

Söz konusu kararda, 1’i Ankara’da ve 2’si İstanbul’da olmak üzere, ataşelikte 3 yetkilinin (1 müşavir ile birinci ve ikinci kâtip) görevlendirileceği belirtiliyor.

Türkiye’de Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğinin açılması, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin arttırılması, 1 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması’nın sağladığı potansiyelinin tam olarak değerlendirilmesi ve 1 milyar ABD Doları olarak hedeflenen ikili dış ticaret hacmine ulaşılması ihtiyacından kaynaklanmış olup, Moldova’nın 2016-2020 Yatırım Çekme ve İhracat Geliştirme Stratejisi ve ona ilişkin Eylem Planına uygun olarak yapılıyor.

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanlığı’nın açıklamasında, İstanbul’un büyük potansiyeli olan Türkiye’nin ekonomik, ticari ve yatırım merkezi olduğu, Ekonomi ve Ticaret Müşavirliğindeki görevlilerin İstanbul’daki çalışmalarının ise Moldova’nın serbest bölgeleri ve sanayi parklarına yeni yatırımların çekilmesine imkân sağlayacağı belirtildi.

2016 yılı verilerine göre Moldova’nın toplam ihracatında yüzde 3’lük, ithalatında ise yüzde 6,8’lik pay ile Moldova’nın en önemli ticari ortaklardan biri olan ve Moldova’ya en fazla yatırım yapan ülkeler arasında önde yer alan Türkiye, Moldova’nın stratejik ortaklarından biri.

Moldova Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre, Moldova’nın Türkiye’ye yönelik ihracatı, 2017 yılının ilk 11 aylık döneminde 2016 yılının aynı dönemine kıyasla, 1,6 kat artarak 87,9 milyon ABD Doları, Türkiye’den ithalatı ise yüzde 11,5 oranında artarak 273,4 milyon ABD Doları seviyelerinde gerçekleşmiştir. Moldova’da toplam 384 milyon MDL tutarında kuruluş (kayıtlı) sermayesine sahip 1251 Türk sermayeli firma faaliyet gösteriyor.

Kaynak: www.infomarket.md 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler