Moldova'ya Girişlerde Yeni Kurallar Uygulanacak

Son Güncellenme Tarihi: 2.12.2021 |

Moldova Ulusal Halk Sağılığı Özel Komisyonu’nun (CNESP) 66 sayılı Kararı uyarınca, ülkeye girişler konusunda aşağıdaki düzenlemeler getirildi. Bazı Ülkelerin Moldova'ya girişi yasaklandı.

Moldova'ya Girişlerde Yeni Kurallar Uygulanacak

Moldova Ulusal Halk Sağılığı Özel Komisyonu’nun (CNESP) 66 sayılı Kararı uyarınca, ülkeye girişler konusunda aşağıdaki düzenlemeler getirildi.

Son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Svaziland veya Malavi'ye seyahat eden yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin Moldova'ya girişi yasaklandı.

Son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Svaziland veya Malavi'ye seyahat etmiş olan Moldova vatandaşları, Moldova'ya girerken zorunlu olarak epidemiyolojik form dolduracak ve belirttikleri yerlerde 14 günlük karantina rejimine uymanın kendi sorumlulukları altında olduğunu belirten beyanı imzalayacaklar.

14 yaş altındaki çocuklar için epidemiyolojik form ve beyan, yasal temsilci veya refakatçi tarafından doldurulur ve imzalanır. Karantina rejimi, aşı olmuş veya hastalığı geçirmiş kişiler için de geçerli olacak.

Karantina rejiminde olan kişilerin 7. günden sonra Covid-19 PCR testi yaptırmaları ve sonucun negatif çıkması halinde, bu kişiler 7. günden sonra karantina rejimini sonlandırabilirler.

Moldova Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanlığı duruma göre, Moldova vatandaşlarının ilk maddede kayıtlı ülkelerde bulunup bulunmadığını ve olası geri dönüşlerini ele alacak.

Moldova Ulusal Halk Sağılığı Özel Komisyonu, vatandaşların ilk maddede belirtilen ülkelere ve aynı zamanda Omicron varyantının teyit edildiği diğer ülkelere seyahatten kaçınılmasını tavsiye etti.

Epidemiyoloji Nedir?
Epidemiyoloji, toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bir tıp bilimi dalıdır.

Sağlığı geliştirmek ve hastalıkları azaltmak için sağlık bilgilerini toplamak, yorumlamak ve kullanmak bu bilim dalının amaçlarındandır.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler