Moskova'nın Şarap İhracatını Yasaklamasıyla, Moldova Batı'ya Yöneldi

Son Güncellenme Tarihi: 27.10.2016 |

Moskova'nın Şarap İhracatını Yasaklamasıyla, Moldova Batı'ya Yöneldi

Moskova'nın Şarap İhracatını Yasaklamasıyla, Moldova Batı'ya Yöneldi

2004 yılında şarap ihracatının yarıya yakınını Rusya’ya yapan Moldova, 2014 yılında Rusya’nın şaraplarına ihracat yasağı getirmesinin ardından yüzüyü Rusya dışına ve batıya çevirdi.

Ülkenin en ünlü şaraplarından Purcari’nin yöneticisi Victor Bostan, Moldovalı şarap üreticileri olarak stratejik bir plan oluşturmak amacıyla üzüm ve bağcılık kuruluşu çatısı altında örgütlendiklerini, Moldova şaraplarını daha başarılı hale getirmek için birlikte çalıştıklarını söylüyor.

Rusya, ihracat yasağını Moldova şaraplarının düşük kalitesi ile gerekçelendirse de Avrupa Birliği, son yıllarda karşılıklı diplomatik ilişkilerini geliştirdiği Moldova’nın Rusya tarafından cezalandırıldığı görüşünde.

Purcari şarapları bu yıl ihracatının yüzde 70’ini Avrupa Birliği ülkelerine yaptı. Ayrıca yüzde 100’ün üzerinde büyüdüğü Asya pazarında Çin, Kore ve Japonya’ya ihracatını da artırdı.

Purcari Şarapları, Rusya ile egemenlik haklarından kaynaklı ihtilaflar yaşayan Moldova, Ukrayna ve Gürcistan’ın şarap üreticileriyle ortaklaşa, bu üç ülkenin Sovyetler Birliği sonrası bağımsızlıklarının 20’nci yıldönümünde, 2011 yılında, Özgürlük Harmanı adıyla bir şarap üretti.

Şarap uzmanı Feedrico Giotto, Moldova’nın uluslararası şarap piyasasını etkileyecek ürünleri olduğunu Moldova’nın şarap dünyasına daha özel ürünler sunacak bir bölge olduğu görüşünde.

Kaynak: tr.euronews.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler