Müsteşar Aşcı, Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Hanash’ı Kabul Etti

Son Güncellenme Tarihi: 7.02.2018 |

Müsteşar Aşcı, Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Hanash’ı Kabul Etti

Müsteşar Aşcı, Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Hanash’ı Kabul Etti
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Luaı Hanash ile bir araya geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki görüşmede; iki ülke arasındaki ticaret hacminin genişletilmesi, Filistin Cenin’e kurulacak olan Serbest Sanayi Bölgesi ve Kudüs konusundaki hassasiyet ele alındı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Luaı Hanash ile bir araya geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki görüşmede; iki ülke arasındaki ticaret hacminin genişletilmesi, Filistin Cenin’e kurulacak olan Serbest Sanayi Bölgesi ve Kudüs konusundaki hassasiyet ele alındı.

Müsteşar Aşcı, Türkiye’nin her zaman Filistin’in haklı mücadelesinin yanında yer alacağının altını çizdi ve şöyle konuştu: “Biz Filistin halkını kendi öz kardeşlerimiz olarak görüyoruz, onları daima ilelebet kardeşimiz olarak görmeye de devam edeceğiz ve bütün platformlarda onların davalarını kendi davamız gibi savunmaya devam edeceğiz.Kudüs’ün statüsüne ilişkin tartışmalarda tıpkı Ankara’nın, İstanbul’un bir şekilde Müslüman ve kardeş Filistin halkının egemenliğinden bizim egemenliğimizden gidiyormuş gibi hissettik. Kudüs davasını kendi davamız olarak gördük. Bundan sonra da aynı şekilde Kudüs davası bizim davamızdır, kardeşlerimizin daima yanındayız, o konuda kendilerine her zaman destek olmaya devam edeceğiz. İsrail- Filistin sorununun adil ve kalıcı bir çözüme kavuşması, barış süreciyle sonlanması bizim temennimizdir. Bu iki devletli çözüm sonrasında Filistin Gümrük İdaresi’nin daha bağımsız hareket edebileceğini, ilişkilerimizi daha rahat geliştirebileceğimizi, ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini artırabileceğimizi ümit ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatikan ziyaretini hatırlatan Müsteşar Aşcı, “59 yıl sonra gelen bu ziyaretin amacı Kudüs’e destek olmaktır. Kudüs’ün statüsünü korumaktır.

Kudüs tüm insanlığın ortak malıdır. Onun için Kanuni Sultan Süleyman’ın Kudüs Yafa Kapısına yazdırdığı ve hoşgörünün mesajı olan ‘Lâ ilâhe illallah, İbrahim halîlullah’ cümlesine bizim sahip çıkmamız gerekir.” dedi.

AHİLİK İKİ MÜSLÜMAN ÜLKEDE YENİDEN CANLANACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görev alanlarından söz eden Müsteşar Aşcı, Filistin ile sadece Gümrük alanında değil, ticaret alanında da işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Bu konuda daha önce Filistin Maliye Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Aşcı, iki Müslüman ülkede ahilik kültürünü canlandırmak istediklerini vurguladı ve şöyle konuştu: “Daha önce yaptığımız görüşmede Esnaf ve ahilik ile ilgili bir çalışma konusunu gündeme getirmiştik, esnaflık ve ahilik konusunda örgütlenme, ahilik anlayışının iki Müslüman ülkede yeniden canlandırılması için gayretlerimizi ifade etmiştik. Filistin Büyükelçiliği’ne bu konudaki davet mektubumuz gitmişti, bu daveti bir kez daha yenileyeceğiz. Bu konudaki çalışmayı eksik bırakmayalım, tamamlayalım istiyorum.”

CENİN SERBEST BÖLGESİNİN İNŞASI

Aşçı ile Hanash görüşmesinde Cenin’e kurulacak olan serbest sanayi bölgesinin inşası da gündeme geldi. Serbest bölgenin kurulması için gerekli arazinin kamulaştırıldığını belirten Müsteşar Aşcı, şöyle konuştu:

“Cenin Serbest Bölgesinin inşası aşamasında oraya gidecek ekipmanların, inşaat malzemelerinin İsrail üzerinden geçişi, serbest bölgenin faaliyete geçmesi sonrasında orada üretilen malların yine İsrail topraklarından geçişi konusunda hem Şubat ayındaki İsrail ziyaretimizde hem de İsrail heyetinin Eylül ayındaki ülkemizi ziyaretlerinde biz bu konuyu özellikle gündeme getirdik. Onların bu işlemler konusunda nasıl yapmaları gerektiğini ülkemiz tecrübelerini paylaşarak, bu işlemleri nasıl hızlandıracağımızı da detaylıca konuştuk.Çünkü serbest bölgenin bulunduğu yer itibariyle İsrail topraklarından erişim sağlanıyor, geçişlerin son derece kolay olması gerekiyor ama İsrail tarafından bakıldığında ise İsrail, emniyet ve güvenlik tedbirlerini ön plana çıkarıyor.
Bu noktada Türkiye’nin transit ülke olması için araç takip sistemi ile bir aracın bir noktadan öteki noktaya gidene kadar anlık takibini yapan sistemi paylaştık. Sistemle çok ilgilendiler bununla ilgili de bir çalışma ziyareti planlandı, bu çalışma ziyaretine ilişkin davetimizi ilettik.”

HANASH: DENEYİMLERİNİZDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ

Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Luaı Hanash ise “Filistin halkının menfaatlerini korumak için bizden daha fazla gayret ediyorsunuz” dedi, Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Hanash, özellikle Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısına yaptığı ev sahipliği ve Türkiye’nin çabalarıyla toplantı sonrasında çıkan “Kudüs Filistin’in Başkentidir” kararından dolayı ayrıca teşekkürlerini iletti. Gümrük ve vergi alanında Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini aktaran Hanash, “Gümrük depoları konusunda da deneyimlerinizden faydalanmak istiyoruz” dedi.

Görüşmenin ardından Filistin heyetine tüm sınır kapılarının anlık takip edildiği Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Komuta Kontrol Merkezi tanıtıldı.

Kaynak: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler