Müsteşar Aşcı, Somali Ticaret Ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Dahi İle Bir Araya Geldi

Son Güncellenme Tarihi: 13.01.2017 |

Müsteşar Aşcı, Somali Ticaret Ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Dahi İle Bir Araya Geldi

Müsteşar Aşcı, Somali Ticaret Ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Dahi İle Bir Araya Geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Somali Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müsteşarı Abukar Mohamed DAHİE ve beraberindeki heyeti ağırladı. Müsteşarlık makamında gerçekleşen kabule, Somali Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Somali’nin Ankara Büyükelçiliği temsilcilerinden oluşan heyetin yanı sıra Gümrük ve Ticaret Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel de katıldı.

Kabulde konuşan Müsteşar Aşcı, Somali’nin dost ve kardeş ülke olduğunun altını çizerek, kazan kazan mantığı içinde karşılıklı tecrübelerin paylaşılabileceğini kaydetti. 

Müsteşar Dahie: İlişkilerimizi geliştirmek istiyoruz

Söz konusu ziyaret vesilesiyle Türkiye ile Somali arasındaki mevcut iş birliğinin artırılmasını ve Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade eden Ebubekir Muhammed Dahi bu ziyaretlerin karşılıklı olarak artarak devam etmesini istediklerini dile getirdi.

Müsteşar Dahie, Türkiye’nin Somali’nin zor zamanlarında her zaman destek olduğunu vurgulayarak, “Türkiye halkı Somali izole vaziyette iken bize çok ciddi yardımlarda bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımız Somali’ye gelerek bize desteğini ortaya koydu. Somali halkı kendisini çok seviyor. Bu noktada biz Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.  Özellikle sizinle çalışmak istiyoruz. Sizin tecrübelerinizden yardımlarınızdan istifade etmeyi arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Terör ile mücadele eden bir ülke olarak terör konusunda da iş birliğine açık olduklarına işaret eden Dahie, “Türkiye de gerçekleşen darbe girişimi hususunu çok yakinen takip etmiş ve anlamış bir ülkeyiz. Bunu Somali halkı da her zaman hissetmiştir ve Türkiye halkı ile beraber hareket etmiştir.  Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Bizler Somali’de her türlü terörist faaliyetleri ile karşılaşmış bir ülkeyiz. Bu noktada teröre karşı her daim birlikte işbirliği yapabileceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Somali’ye destek kararı 

Somali heyeti ile ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel’in ve ardından da  Müsteşar Aşcı’nın başkanlığında gerçekleşen  toplantılardan başta eğitim, kamu ve özel sektör işbirliği konuları olmak üzere Bakanlık görev ve yetki alanı dahilinde Somali’ye destek kararı çıktı.

Toplantı çerçevesinde ayrıca Somali Heyetinde bulunan Somali özel sektör temsilcilerinin sorunları ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynak: Gümrük  ve Ticaret Bakanlığı

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler