Nar İhracatçılarına Önemli Duyuru

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

Nar İhracatçılarına Önemli Duyuru

Nar İhracatçılarına Önemli Duyuru

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nden Nar ihracatçılarına önemli duyuru.

Birliğin yayınladığı bildiri şölye;

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü' nden alınan yazıda özetle;

" 5 Ekim 2016 tarihinden Avrupa Birliği (AB) ile ülkemiz arasında tarım ürünleri ticaretinde hayvan ve bitki sağlığı kaynaklı ticari sorunların ele alındığı ve Avrupa Komisyonu ile ilgili kamu kurumlarının temsilcilerinin iştirak ettikleri bir çalışma grubu toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu toplantıda, AB Komisyonu tarafından 2016 yılının başından itibaren nara ilişkin Gıda ve Yem için Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) kapsamında 3 adet pestisit kalıntısı bildirimi alındığı, bu sebeple, bir sonraki düzenleyici komite toplantısında nar ürününün de, bazı tarımsal ürünlerin AB' ye ithalatında kontrol sıklığının artırılmasını öngören 669/2009/AT sayılı Yönetmelik ekine dahil edilmesi konusunun gündeme alınacağı belirtilmiştir.

Bu kapsamda, söz konusu durumun önümüzdeki dönemde nar ihracatımızı kısıtlayıcı hale gelmesinin engellenmesini teminen, firmalarımızın AB'ye tarım ürünleri ihracatında, pestisit kalıntı limitlerine ilişkin ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ihracatlarını gerçekleştirmeleri önem arz etmektedir. "

Kaynak: Akdeniz İhracatçılar Birliği 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler