Nişasta Bazlı Şekerde “Bosna Hersek” Vurgunu

Son Güncellenme Tarihi: 24.05.2017 |

Nişasta Bazlı Şekerde “Bosna Hersek” Vurgunu

Nişasta Bazlı Şekerde “Bosna Hersek” Vurgunu
Cargill’e tanınan yüksek kota yetmiyormuş gibi AB menşeli nişasta bazlı şekerler de, Bosna Hersek üzerinden sıfır gümrükle Türkiye’ye ithal ediliyor. Üretim verileri desteklememesine rağmen Bosna Hersek’ten yapılan NBŞ ithalatı 2016’nın ilk 9 ayında tam 10 kat artarak 14.5 bin tona yükseldi. Skandal NBŞ vurgunu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Şeker Kurumu’na gönderdiği ‘gizli’ ibareli yazışma ile ortaya çıktı.

Kardeş Bosna Hersek’in NBŞ’de vurgun üssü olarak kullanıldığı ortaya çıktı. İtalya’da üretilen nişasta bazlı şekerler, Bosna Hersek’e getirilerek, sanki bu ülkede üretilmiş gibi Türkiye’ye sıfır gümrükle ithal ediliyor. Cargill’e tanınan yüksek NBŞ kotasından dolayı zaten Türkiye’de AB’nin çok üstünde bir NBŞ tüketimi söz konusu iken şimdi buna bir de Bosna Hersek’ten ithal edilen AB menşeli NBŞ eklendi.

Bosna Hersek üzerinden ithal edilen NBŞ’den gümrük vergisi alınmadığı için birileri büyük bir kazanç elde ederken, pancar üretimine de büyük bir darbe vuruluyor. Sağlık açısından tartışmalı olan NBŞ tüketimi bu ithalatla daha da artmış oluyor.

VURGUN BAKANLIĞIN YAZIŞMASI İLE ORTAYA ÇIKTI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 14 Kasım 2016 tarihli yazışmada Şeker Kurumu’ndan NBŞ vurgununa karşı gerekli önlemleri almasını isterken, şu ifadeler dikkat çekti: “Veriler incelendiğinde Bosna Hersek’in yüksek miktarlardaki AB menşeli (İtalya) glikoz şurubu ithalatının bulunduğu anlaşılmış olup söz konusu eşya için menşe kazanma kriterin sağlandığı konusunda şüphe hasıl olmuştur.

Bu kapsamda, 2016 yılında 1702 tarife pozisyonlarında sınıflandırılan Bosna Hersek menşeli eşyanın tercihli tarifeden faydalanarak (yüzde 0 gümrük vergisi) ithalatının önceki yıllara göre çok büyük miktarda artması nedeniyle konu bakanlığımızın denetim birimine intikal ettirilmiştir.

Bu itibarla, 1702 tarife pozisyonundan Bosna Hersek menşeli olarak beyan edilen ve tercihli tarifeden yararlanarak yüzde 0 gümrük vergisi uygulanarak yapılan ithalatın önceki yıllara göre çok büyük miktarda artışı göz önüne alındığında konunun kurumunuz görev ve yetki alanına giren yönüyle değerlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgi ve gereğini arz ederim.”

NBŞ İTHALATI 9 AYDA 10 KAT ARTTI

2016 yılında Türkiye’ye Bosna Hersek’ten yapılan NBŞ ithalatı deyim yerinde ise adeta patladı. Bosna Hersek’ten 2015 yılında 1.4 bin ton NBŞ ithal edilirken, bu rakam 2016 yılının ilk 9 ayında tam 10 kat artarak 14.5 bin tona çıktı. Bosna Hersek’ten yapılan NBŞ ithalatının kısa sürede bu kadar artması kafaları karıştırdı. Skandal NBŞ vurgunu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, Şeker Kurumu’na yazdığı ‘gizli’ ibareli yazışma ile ortaya çıktı.

Kaynak: http://www.milligazete.com.tr/nisasta_bazli_sekerde_%E2%80%9Cbosna_hersek%E2%80%9D_vurgunu_/465878
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler