OHAL Kararı Yürürlüğe Girdi

Son Güncellenme Tarihi: 21.07.2016 |

OHAL Kararı Yürürlüğe Girdi

OHAL Kararı Yürürlüğe Girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından tüm Türkiye'de 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini belirtti.  Karar bugünkü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kendisinin başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin 15 Temmuz akşam saatlerinden itibaren tarihinin en kritik günlerinden birini yaşadığını belirten Erdoğan, ülkenin ve milletin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde yuvalanmış bir grubun, emir komuta zinciri dışına çıkarak, darbe girişimi başlattığını ifade etti.

Erdoğan 4 saat 40 dakika süren MGK'da ve Bakanlar Kurulu'nda Olağanüstü hal (OHAL) kararı aldıklarını belirterek şöyle devam etti: "Milli Güvenlik Kurulu üyeleri olarak yaptığımız kapsamlı değerlendirme sonunda darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurlarıyla ve süratle bertaraf edilebilmesi için ülkemizde Anayasamızın 120. Madde'si uyarınca Olağanüstü Hal ilan edilmesini hükümete tavsiye etme kararı aldık. Bakanlar Kurulumuz da bu tavsiye doğrultusunda Türkiye'de üç ay süreyle Olağanüstü Hal ilan edilmesini kararlaştırdı. Bilindiği gibi Anayasamızın 120. Madde'si ülkede demokrasiyi, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik şiddet hareketleri olması durumunda Olağanüstü Hal ilan edilmesine imkan sağlıyor. Olağanüstü Hal ilanının amacı ülkemizde demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atabilmektir."

OHAL kararı bugünkü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Karar Başbakanlk tezkeresiyle TBMM'nin onayına sunulacak. 

Gümrük TV

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler