OHAL Süresince İşten Çıkış İşlemleri

Son Güncellenme Tarihi: 9.08.2016 |

OHAL Süresince İşten Çıkış İşlemleri

OHAL Süresince İşten Çıkış İşlemleri

İstanbul Serbest Muhasabeci Mali Müşavirler Odası OHAL döneminde işçi işveren ilişkisin açısından işten çıkış işlemleri hakkında bilgi veren bir bir yayımladı. 

Yazıda OHAL Kanunu'nun gereğince olağanüstü hal ilanında; genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla 9 uncu maddede öngörülen tedbirlere ek olarak aşağıdaki tedbirler de alınabileceği belirtildi. 

EK tedbirler şöyle bildirildi: 

İşçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet aktinin

sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek, Şu halde yukarıda sayılan nedenlerle işten çıkan ya da çıkarılan kişilerden belgeleri ve ödeme dekontları alınmalıdır.

Kanunda sayılın sebepler dışında ve farklı sebeplerden dolayı çıkışlar ve anlaşmazlık içeren işten çıkışlar söz konusu ise valiliğe bildirimde bulunulması gerekmektedir.

İligili yazı ektedir. 

 İndir

Gümrük TV 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler