Otobüs Yolculuğu İzne Bağlandı

Son Güncellenme Tarihi: 28.03.2020 |

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Koronavirüs Tedbirleri/Otobüs Seferleri konulu bir yazı yayınlandı.

Otobüs Yolculuğu İzne Bağlandı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Koronavirüs Tedbirleri/Otobüs Seferleri konulu bir yazı yayınlandı.

Yazıda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri ile ilgili olarak aşağıdaki ek tedbirlerin alınması zaruriyeti oluşmuştur, denildi.


Buna göre,

- Otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi itibariyle saat 17:00’den itibaren valilik izni ile yapılacak.

- Tüm vatandaşların bulunduğu şehirde kalmaları gerekiyor. Sadece tedavi ihtiyacı nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ve özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişilerin şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecek.

- İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan kişiler, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacak. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi" düzenlenecek.

- Seyahat İzin Kurulunu vali/kaymakamlar belirleyecek. Kurulda emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacak. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacak.

- Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

- Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayailecek.

- Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecek.

- Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken kişiler evlerinde kalmaları gerekiyor. Bu kişilerin bu kurala uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.

- Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacak.


- Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alınabilecek.

- Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacak.

- İzinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacak.

- Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacak.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler