Otomotiv Sektörü 8 Yılın En Yüksek İhracatına İmza Attı

Son Güncellenme Tarihi: 7.11.2016 |

Otomotiv Sektörü 8 Yılın En Yüksek İhracatına İmza Attı

Otomotiv Sektörü 8 Yılın En Yüksek İhracatına İmza Attı

Türkiye’nin ihracat lideri otomotiv sektörü, Ekim’de 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.2 artarak 2 milyar 190 milyon dolara yükseldi.

Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay son aylardaki en yüksek oranlardan biri olan yüzde 18.7’ye ulaştı. Otomotivin Ocak-Ekim dönemi ihracatı da yüzde 10.8 büyüme kaydetti, 19 milyar 269 milyon dolara yükseldi. Otomotivin Ekim ayı yükselişi, ülkeler bazında da kendini gösterdi. Otomotiv ihracatının yüzde 35 artışla 411 milyon dolar olarak gerçekleştiği Almanya, sektörün en büyük pazarı olarak ilk sıradaki yerini korudu. Almanya’ya olan artışta binek oto ihracatının yüzde 191, otobüs-midibüs-minibüs ihracatının yüzde 35 artması etkili oldu. İhracat ikinci büyük pazar İtalya’ya yüzde 49, üçüncü büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 13 arttı.

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat yüzde 12 artışla 1 milyar 743 milyon dolar olarak gerçekleşti.

23 Milyar Dolara Koşuyor

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektör olarak yılsonu hedefi olan 23 milyar dolara bir adım daha yaklaştıklarını söyledi. Sabuncu, “Ekim’deki başarılı performansımızda, binek otomobiller ihracatının yüzde 40 artması temel etken oldu. Almanya, İtalya ve Fransa’ya çift haneli artışlar kaydettik. İran’a yönelik ihracat da yüzde 87 arttı” diye konuştu.  

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/ihracatta-8-yilin-rekoru-1003972-otomobil/ 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler