Otoya ÖTV Dopingi Rekor Getirebilir

Son Güncellenme Tarihi: 12.07.2016 |

Otoya ÖTV Dopingi Rekor Getirebilir

Otoya ÖTV Dopingi Rekor Getirebilir

Hükümetin açıkladığı yeni teşvik paketi otomotivde büyük heyecan yarattı. Üreticiler ve satıcılar, yenilenecek taksilerle sektörde satışların önemli oranda artacağı görüşünde. Türkiye çapında sayısı 70 bine yaklaşan taksilerden en az 50 binin yenileneceği öngörülüyor. OYDER Başkanı Alp Gülan, teşvikin getireceği hareketlilikle üretimde yeni bir rekorun kırılabileceğini söyledi. 

Hükümetin açıkladığı teşvik paketinden en fazla yararlanacak sektörlerden biri de otomotiv olacak. Paket bu şekliyle yürürlüğe girerse; taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, belediye otobüsleri, halk otobüsleri ile yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler ve bir şehit yakını yılbaşına kadar ÖTV’siz araç alabilecek. Bu gelişme sektörde büyük memnuniyetle karşılandı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Alp Gülan, “Genel anlamda ülkemiz adına olumlu bir gelişme. Taksilerin yenilenmesi sektöre ciddi bir ivme getirecek. KOBİ’lerde de otomobil sektöründe de bir dinamizm yaratacağı kesin” dedi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur da sadece İstanbul’da 15 bin taksinin teşvikle yenilenebileceğini söyledi. Toplamda 50 bin taksinin yenilenmesi bekleniyor. Bu da sektöre yüzde 5 - 10 arası bir destek anlamına geliyor. 

Bu destekle üretimde rekor kırılabilir 

Yenilenecek araçların yerli üretimi önemli oranda destekleyeceğini ve rekor rakamlara ulaşılmasına katkı sunabileceğini savunan Alp Gülan şöyle konuştu:

“Teşvik yerli üretimi destekleyecek. Geçen yıl iki kademe birden atladık. 17. sıran 15. sıraya yükseldik. Dünya yüzde 1 büyürken biz yüzde 16 büyüdük. Bu çok önemli. İç pazarında çok iyi gitmesi bunu desteklemesi anlamında da önemli. Çünkü iç pazarı stabil olmayan, büyümeyen bir ülkede üretim de büyümüyor. Biz de hep aynı şeyi iddia ediyoruz. Diyoruz ki iç pazar da dengeli olsun ki fabrikalarımız ‘full time’ çalışsın. İhracata da olumlu yansıyacak.

Fabrikalar üç vardiya çalışıyor 

Taksilerin yenilenmesi daha güvenli, donanımlı araçların olması ayrıca yabancının izlenimi açısından da önem taşıyor. Taksicilerin kullandığı araçlar 1600 cc’ye kadar araçlar. Pakette 2 bin cc’nin üzerinde de böyle bir şey görünüyor. Ama genel anlamda baktığımız zaman bir dinamizm yaratacağını söylemek mümkün. Taksici arakadaşlarımızın kullandığı araçların çoğu da yerli üretim olduğu için üretimde de bu sene iyi gidiyoruz. Üretimde rekor kıracak gibi gidiyoruz. Fabrikaların çoğu 3 vardiyaya geçmiş vaziyette. Ciddi bir talep getirir. Rakam az bir rakam değil. Taksiciler de uzun süredir bekliyorlardı.” 

‘İstanbul’da 15 bin taksi yenilenir’ 

Yenilenen araçların sadece ikinci el satışlarında kısmen dalgalanmaya sebep olabileceğini dile getiren Alp Gülan, “Kısa vadede ikinci el piyasada belki biraz dalgalanma yapar. Ama bu araçların yenilenmesi her şeyi ile beraber bizim için önemli olur” dedi. 

Yaklaşık 50 bin taksinin yenilenmesini beklediklerini ifade eden İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, “Daha önce eski Başbakanımız Davutoğlu söz vermişti, bekliyorduk. Arkadaşlarımız olağanüstü memnuniyetle karşılayacaklar. İstanbul’da yaklaşık 17 bin taksi var. Bunun 6 binin yenilenmesi şart zaten. Biz en az 15 binin yenileneceğini tahmin ediyoruz. Türkiye çapında ise 70 binden fazla taksi var. Toplamda 50 bine yakın aracın yenileneceğini düşünüyoruz” dedi. Taksici esnafı, sürenin yıl başına kadar olmasına dikkat çekiyor. Teşvikte yıl sonuna kadar tanınan sürenin 5 yıla çıkarılması durumunda sektöre çok daha faydalı noktaya geleceğini savunan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Uğur, “Eğer 5 yıla çıkılırsa o zaman daha fazla fayda verecek, daha fazla insanın kullanacak. 5 sene içerisinde her taksicinin kullanabileceği bir hak olarak çıkması bizi olağanüstü memnun eder. Çünkü bir iki bin liralık bir araç değil. En düşüğü 50 bin. Bunun için taksicinin hazırlanması alzım. 5 seneye yayılırsa her taksici bir kere bundan yararlanabilir. Süre uzatılırsa bütün araçlar yenilenir” dedi.

Kaynak: Dünya gazetesi / Ayşe Yücel

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler