Özbekistan Gümrük Kanunu’nda Değişiklik

Son Güncellenme Tarihi: 23.10.2021 |

Özbekistan Gümrük Kanunu’nda değişiklik yaptı. Buna göre, yapılan değişiklikler ile gümrükleme işlemleri süresi düşürülürken, ilgili prosedür ve vergilerde basitleştirmeler yapıldı.

Özbekistan Gümrük Kanunu’nda Değişiklik

Özbekistan’ın Yüksek Meclis Senatosu'nun 20’inci Genel Kurul toplantısında, “Özbekistan Cumhuriyeti Gümrük Kanununda Değişiklik ve İlaveler Hakkında Kanun” görüşüldü.

Görüşmeler sonucunda mevcut Gümrük Kanunu’nun 81. Maddesine değişiklik ve ilaveler yapıldı.

Söz konusu kanunun 70 maddesinde değişiklik ve eklemeler yapılırken, kanuna 10 yeni madde eklendi ve 1 madde kanundan çıkarıldı.

Yapılan önemli değişiklik ve eklemelerden birkaçı şöyle:

Gümrük kontrolünün basitleştirilmesi amacıyla gümrükleme işlemleri 3 günden 1 güne düşürülecek.

İlgili gümrük rejimleri kapsamında eşya ve araçların yerleştirilmesi için gerekli izinlerin verilmesi prosedürü iptal edilecek.

Gümrük vergilerinin ödenmesinin basitleştirilmesi amacıyla, Özbekistan’a vergiden muaf olarak ithal ürünlerin listesi optimize edilecek.

Gümrük Kanununa eklenen yeni maddeler ile gümrük ve girişimciler arasındaki uyuşmazlıkların mahkeme öncesi çözümü için de yeni bir sistem getirilecek.

Yapılan değişiklikle aynı zamanda yetkili kişiler tarafından, işlem yoğunluğu nedeniyle oluşan malların gümrükten çıkarılması için normların oluşturulmasına yönelik yasal dayanak da belirlendi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler