Özbekistan Nevai Termik Santral'inde Çalık İmzası

Son Güncellenme Tarihi: 21.10.2016 |

Özbekistan Nevai Termik Santral'inde Çalık İmzası

Özbekistan Nevai Termik Santral'inde Çalık İmzası

Özbekistan Nevai Termik Santral Yapım ihalesi sonuçlandı

Mitsubishi Corporation şirketi tarafından basına yapılan açıklamaya göre, Nevai Termik Elektrik Santralinin 450 MW kapasiteli ikinci kombine çevrim santrali yapımı ihalesini Japonyan'ın Mitsubishi Corporation ve Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd. şirketleri kazandı. Sözleşme bedeli ise açıklanmadı. 

Proje çerçevesinde MHPS şirketi kombine çevrim santralinin ana bileşenlerini tedarik edecektir. Mitsubishi Corporation ve Türkiye'nin Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketleri projenin kalan kısmını getirecek, ekipmanların taşınması, inşaat ve montaj işlerinden sorumlu olacaktır.

Basın açıklamasına göre, ikinci kombine çevrim santrali 450 Megawatt elektrik ve 200 Gcal / h ısı enerjisi kapasitesinde olacak. Proje Özbekistan Hükümeti ve Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (ODA) programı tarafından finanse edilecektir. Bu santralin inşaatının 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. Daha önce projenin maliyeti 520 milyon dolar olduğu, bu proje için Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA)'nın 360 milyon dolar kredi sağlayacağı, Özbekistan İmar ve Kalkınma Fonu 100 milyon dolar kredi tahsis edeceği ve Uzbekenergo Sirketi'nin de kendi fonlarını yöneteceği bildirilmişti.

2012 yılının Ekim ayında Türkiye'nin Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketi ve Initec Ispanyol şirketinden oluşan konsorsiyum Nevai Termik Elektrik Santralinin 478 MW kapasiteli kombine çevrim santralini inşa etmişlerdi. Projenin maliyeti 530 milyon dolar olup, Japonyanın Mitsubishi Corporation şirketi bileşenlerin tedarikçisi olmuştu. Nevai Termik Elektrik Santralinin toplam kapasitesi yeni kurulan santralle bilrlikte 1540 MW çıkacak ve yılda 7.9 milyar kw/saat enerji üretecek.

Kaynak: www.Uzdaily.uz

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler