Özbekistan’da Buhara-Agro Serbest Ekonomik Bölgesi Kurulacak

Son Güncellenme Tarihi: 12.07.2018 |

Özbekistan, vergi ve gümrük ödemelerinden muaf tutulacak bir serbest ekonomik bölge daha kuruyor.

Özbekistan’da Buhara-Agro Serbest Ekonomik Bölgesi Kurulacak
Özbekistan, vergi ve gümrük ödemelerinden muaf tutulacak bir serbest ekonomik bölge daha kuruyor.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, imzaladığı kararnameye göre "Buhara-Agro" serbest ekonomik bölgesinin kurulmasını karara bağladı.

Karar ile birlikte bölgede özellikle tarım ve sera ürünleri üretimi ve işlemesi, tohumculuk ve fidancılık sektörlerinde faaliyet yapacak, çağdaş tarım ve depolama, enerji tasarruflu seracılık alet, cihaz ve malzemeleri üretilecek.

Serbest ekonomik bölgesinde kurulacak işletmeler 10 yıla kadar vergi ve gümrük ödemelerinden muaf tutulacak.

ithal edilecek ham madde ve malzeme için de gümrük vergisi ödenmeyecek

Söz konusu serbest ekonomik bölgenin 30 yıl faaliyet göstermesi belirlenirken, bu süre daha da uzatılabilecek. Bölgede kurulacak işletmeler ithal edecekleri ham madde ve malzeme için de gümrük vergisi ödemeyecek.

İşletmeler Gümrük Ödemesinden Nasıl Muaf Olacak?

Karara göre bir işletme 300 bin dolardan 3 milyon dolara kadar yatırım yapılması durumunda 3 yıl muaf olacak. 5 milyon dolara kadar yatırım yapılması durumunda 5 yıl, 10 milyon dolara kadar yatırım yapılması durumunda ise 7 yıla kadar tüm vergi ve gümrük ödemelerinden muaf olacak.

10 milyon dolardan fazla yatırım yapılacak işletmeler ise 10 yıl boyunca tüm vergi ve gümrük ödemelerinden muaf tutulacak.

Özbekistan'daki Serbest Ekonomik Bölge Sayısı

Ülkenin çeşitli yerlerinde özel vergi ve gümrük rejimi geçerli olan ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 17 serbest ekonomik bölge bulunuyor.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler