Özbekistan'dan Karantina Lisansı ve Bitki Sağlığı Sertifikası Şartı

Son Güncellenme Tarihi: 9.08.2018 |

Özbekistan'a Türkiye'den bitki veya bitki ürünü ithalatı yapılabilmesi için gerekli şartlar belirtildi.

Özbekistan'dan Karantina Lisansı ve Bitki Sağlığı Sertifikası Şartı
Özbekistan'a Türkiye'den bitki veya bitki ürünü ithalatı yapılabilmesi için gerekli şartlar belirtildi.

Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna bağlı Devlet Bitki Karantina Denetimi Başkanlığı bitki ve bitki ürünü ithalatı için gerekli gördüğü belgeleri açıkladı.

Karantina Lisansı Resmi Bir Belge

Özbekistan'dan yapılan açıklamaya göre, Karantina Lisansı Özbekistan'a yapılacak her türlü bitki ve bitki ürünü ithalatında teslim edilmesi gereken resmi bir belge. Bu bağlamda Özbekistan'a bu ürünleri ithal etmek isteyen ülkelerin bu lisansa sahip olmaları gerekiyor.Başvuruların Değerlendirilmesinde Azami Süre 30 Gün

Yapılan açıklamaya göre, Özbekistan'a ithalat yapmak isteyen herhangi bir girişimci resmi "sw.customs.uz" web sitesi üzerinden "Uzstatequarantine" Denetim Başkanlığına başvuruda bulunmalı. Başvurunun incelenmesi süreci azami olarak 30 gün sürüyor. Bu durum başvurunun yapılmış olduğu bitki türüne göre değişiklik gösterebiliyor.Türkiye İthalatta Hangi Adımları İzleyecek?

Türkiye'den Özbekistan'a yapılacak bitki ve bitki ürünü ithalatı için uygulanacak adımlar ise şöyle;

İlk olarak, Uzstatequarantine" Denetim Başkanlığına "Karantina lisansı" için başvuruda bulunmak gerekiyor. Ürünün tür ve cinsine göre belirlenen sürede denetimi yapılacak.İkinci olarak, "lisansın" verilmesinden sonra Türk tarafının bir "bitki sağlığı sertifikası" vermesi gerekecek.

Bu adımlardan sonra, Özbekistan'a Türkiye'den bitki veya bitki ürünü ithalatı yapılabilecek.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler