Parti Teşkil Etmez Ceza Teşkil Edebilir

Son Güncellenme Tarihi: 14.02.2020 |

2019 yılına ait son 3 ayına ait işlemlerde tarama yapıldığı bahsedilen şekilde işlemler gerçekleştirmiş olan bazı firmaların yetkilerinin 6 ay süreyle askıya alındığı bildirildi.

Parti Teşkil Etmez Ceza Teşkil Edebilir
Ürün Güvenliği ve Denetimi genel Müdürlüğü tarafından Müeyyide İşlemleri konulu bir yazı yayımlandı. Ankara Gümrük Müşavirleri Derneğine hitaben yazılan yazıda şu huşular yer verildi.


Ürün Güvenliği ve Denetimlerinin temel amacının piyasaya arz edilecek ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam sağlığı, çevre ve tüketinin korunması açısından sahip olunması gereken asgari güvenlik koşulları taşıyıp taşımadığına yönelik kontrollerin yapılması olduğu belirtildi.

Kontrollerin mevzuat çerçevesinde, yerli ve ithal ürünlerin aynı kurallara tabi olması, üretim ve yatırım için kullanılan ham ve ara malların değil, tüketiciye yönelik riskli ürünlerin denetlenmesi, kıt kamu kaynaklarının daha az sayıdaki riskli ürünlere yönlendirilmesi hedeflenmektedir, denildi.

Yazının devamında,

- Ürün Güvenliği ve Denetimi mevzuatında belirtilen ‘Parti Teşkil Etmez’ kuralından faydalanmak amacıyla sistemin test edildiği, aynı fatura kapsamında getirilen ürünlerin bölünerek farklı başvuruların yapıldığı,
- Sisteme girilen bazı bilgilerde değişiklik yapılarak mükerrer başvuruların yapıldığı,
- Hatalı olarak girilen bilgilerin düzeltilmesi amacıyla kullanıcılara tanınan ‘iptal’ hakkının suiistimal edildiği ve bu hakkın amacı dışında kullanıldığı
- Bu tür durumlara farklı firmaların farklı başvurularında birden çok kez görüldüğü

Belirtildi.


Bu durumun Ürün Güvenliği v Denetimi mevzuatında öngörülen denetimlerin yapılamamasına dene olduğunun altı çizildi.

Yazının sonuç bölümünde, 2019 yılına ait son 3 ayına ait işlemlerde tarama yapıldığı bahsedilen şekilde işlemler gerçekleştirmiş olan bazı firmaların yetkilerinin 6 ay süreyle askıya alındığı bildirildi. Ayrıca bu firmalar hakkında TAREKS üzerinde usulsüz işlem yapmaktan ceza işlemleri başlatıldığı belirtildi.

TAREKS üzerinden işlem yapan firmaların 2020 yılına ait işlemlerinde de tarama başlatılmıştır ,denildi. TAREKS sistemine giriş yapan Gümrük Müşavirlerinin bu konuya özen göstermesi istendi.

Söz konusu yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler