Pekcan "Türkiye'nin ABD'li Yatırımcılar İçin Oldukça Çekici"

Son Güncellenme Tarihi: 23.09.2020 |

Ruhsar Pekcan Türkiye’nin pazar erişimi için geniş fırsatlar sağladığını ifade etti.

Pekcan "Türkiye'nin ABD'li Yatırımcılar İçin Oldukça Çekici"
Ruhsar Pekcan Türkiye’nin pazar erişimi için geniş fırsatlar sağladığını ifade etti.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 38'inci Amerikan-Türk Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ABD ile yapılan görüşmelerde belirlenen; enerji, konfeksiyon, tekstil, mobilya, mücevherat, beyaz eşya ve yapı malzemeleri gibi öncelikli sektörlerde bir dizi çevrim içi etkinliğin hayata geçirilebileceğini dile getiren Pekcan, "Diğer birçok gelişmekte olan ülkeyle karşılaştırıldığında Türkiye, pazar erişimi için geniş fırsatlar sağlıyor ve daha güçlü, daha rekabetçi ve liberal bir iş ortamı oluşturmaya kendini adamış durumda." değerlendirmesinde bulundu.

Daha fazla ticaret ve yatırım için daha derin ikili iş birliğinin sağlanmasının ikili ilişkilerin geliştirilmesinin temel reçetesi olduğunun altını çizen Pekcan, "Türkiye'nin sağlam üretim altyapısının, üretim merkezlerini çeşitlendirmeyi düşünecek ABD'li yatırımcılar için oldukça çekici olduğuna inanıyoruz. Özellikle Türkiye’nin devam eden teknolojik dönüşüm sürecine hizmet edecek projelerle ilgileniyoruz. Yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve yüksek katma değerli ürün ile hizmetlere yönelik ilgili yatırımları teşvik edeceğiz. Mevcut sanayi bölgelerine ek olarak, yeni teşvikler sağlayarak yüksek teknoloji yatırımlarını teşvik etmek için kısa süre önce Türkiye'de yepyeni bir 'ihtisas serbest bölgesi' modeli başlattık. İlk ihtisas serbest bölgesi, halihazırda İstanbul'da belirlendi ve yeni yatırımcıları bekliyor." dedi.


Belirli sektörlerde ikili ticaret anlaşması çağrısı

Pekcan, savunma sanayi gibi alanlarda Türk ve Amerikan şirketlerinin birlikte çalışma konusunda geniş deneyime sahip olduğunu hatırlatarak, "ABD'nin belirli projeler için ihracat lisanslarını erteleme veya reddetme uygulamalarının şirketlerimiz arasındaki iş birliğine zarar verdiğini belirtmeliyim. Bu vesile ile bu tür uygulamaların üstesinden gelme çabalarımızı desteklemek için Amerikan şirketlerini ve onların Türk ortaklarını bu konuyu ABD'li yetkililere daha sesli bir şekilde gündeme getirmeye davet ediyorum." diye konuştu.


Gelecek aylarda ortak hedeflere ulaşmak için Türkiye ve ABD'nin somut adımlara odaklanarak birlikte daha yakın ve yoğun çalışması gerektiğini vurgulayan Pekcan, "Kısa veya orta vadede, belirli sektörlerde ticareti karşılıklı olarak serbestleştirmeye yönelik ikili bir anlaşmanın imzalanmasının ticari ilişkilerimize önemli bir ivme kazandıracağını belirtmeliyim." dedi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler