Pirinç İthalatı Yasağı Ekonomiye Zarar Veriyor

Son Güncellenme Tarihi: 15.05.2019 |

İran’da uygulanan ithal pirinç yasağının ülke ekonomisin etkilerine dair açıklama yapıldı. İthalat yasaklarının İran’a 300 milyon dolara mal olduğu ifade edildi.

Pirinç İthalatı Yasağı Ekonomiye Zarar Veriyor
İran’da uygulanan ithal pirinç yasağının ülke ekonomisin etkilerine dair açıklama yapıldı. İthalat yasaklarının İran’a 300 milyon dolara mal olduğu ifade edildi.


“İthalata İhtiyaç Duyulunca Fiyatlar Artıyor”
Pirinç İthalatçıları Birliği Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, uygulanan ithalat yasaklarının ülkede 300 milyon dolarlık bir zarar sebep olduğu ifade edildi. Konu hakkında “İranlı işadamları, yeni pirincin yüksek miktarda uluslararası pazarda mevcut olduğu zaman alım yapmıyor. Sonra ithalata ihtiyaç duyulunca İran tarafından yüksek bir talep olduğu için dünyadaki fiyatlar artmaya başlıyor.”

Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan istatistiklere göre İran’da pirinç üretim miktarı 2,4 milyon ton. Söz konusu ithalat ise 800 bin ton olarak yer aldı. İran Pirinç İthalatçıları Birliği Sekreteri, geçen yıl döviz kurundaki artış nedeniyle ülkedeki pirinç kaçakçılığının durdurulduğunu ve net ithalat miktarını belirlemek için uygun bir fırsat sağlandığını belirtti.570 Bin Ton İthalat Yapıldı
Geçen yıl pirinç tüketiminin yarısına eşit bir milyon 570 bin ton ithalat yapıldığı ifade edilerek, yurt içi pirinç fiyatlarının yükselmesi nedeniyle, bu ürünün daha fazla tüketici sepetinden düşeceği, dolayısıyla daha düşük bir fiyatlı yabancı pirinç ithalatına duyulan ihtiyacın artacağı belirtildi.


İran Pirinç İthalatçıları Birliği Sekreteri şunları ekledi: "İthal edilen pirincin fiyatı hala 80 bin Riyal’den daha az (yarım Dolar) ve düşük gelirli tabakalara erişebiliyor. Fiyatların ve ithal pirinç tüketicilerinin sayısının artması nedeniyle, gelecek yıl için daha yüksek bir ithalat payı göz önünde bulundurulmalı, aksi takdirde, arz-talep dengesinin bozulması ile fiyatlar oldukça artacaktır.

Ticaret Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İthalat Haberleri