"Plastik Ham Madde ve Mamulleri İhracatı En Fazla Irak'a Yapıldı"

Son Güncellenme Tarihi: 5.01.2018 |

"Plastik Ham Madde ve Mamulleri İhracatı En Fazla Irak'a Yapıldı"

"Plastik Ham Madde ve Mamulleri İhracatı En Fazla Irak'a Yapıldı"
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, plastik ham madde ve mamulleri sektöründe, geçen yıl 2016'ya göre yüzde 9,7 artışla 5,3 milyar dolar ihracata ulaşıldığını, bu ihracatın 1,14 milyar dolarlık kısmını plastik ham maddelerin, 4,16 milyar dolarlık kısmını da mamul plastiklerin oluşturduğunu söyledi.

Sektör ihracatının yaklaşık yüzde 78’ini mamul plastiklerin oluşturduğunu belirten Akyüz, "Geçen yıl plastik ham madde ve mamulleri sektöründe en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler Irak, Almanya ve İsrail olarak sıralandı. Irak’a yapılan ihracat yüzde 11,42 artarak 415,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir." dedi.

Eczacılık ürünleri endüstrisinin 2017'deki ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 11,1 artarak 863,4 milyon dolara ulaştığını kaydeden Akyüz, "Eczacılık ürünleri ihracatında 3 milyar doları görmemiz işten bile değil. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın ecza sektörüne yönelik sabit kur politikası sektörün ihracatını maalesef olumsuz etkiliyor. Para ve finansman sıkıntısı yaşayan ilaç ve medikal firmaları, ihracat için gereken yatırımı maalesef yapamıyor. Bu konuda bir düzenleme bekliyoruz." diye konuştu.


AA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler