Portekiz’e AB Dışı Ülkelerden Yapılan İthalatta Yeni KDV Rejimi Devreye Giriyor

Son Güncellenme Tarihi: 2.02.2018 |

Portekiz’e AB Dışı Ülkelerden Yapılan İthalatta Yeni KDV Rejimi Devreye Giriyor

Portekiz’e AB Dışı Ülkelerden Yapılan İthalatta Yeni KDV Rejimi Devreye Giriyor
1 Mart 2018 tarihinden itibaren Portekiz’de ithalatçılar AB dışı ülkelerden yaptıkları ithalatta yeni KDV rejiminden yararlanabilecek. Mevcut sistemde, AB dışı ülkelerden yapılan mal ithalatında KDV’nin gümrük işlemleri esnasında veya teminat verilmesi durumunda (genellikle gümrük müşavirleri yoluyla) en fazla 30 veya 60 gün içerisinde ödenmesi gerekmekte. Söz konusu ithal edilen malın satışı yapıldığında piyasa fiyatı üzerinden doğan KDV ile şirket ithalat esnasında ödenen KDV’yi telafi etmekte. Genel anlamda daha fazla vergi ödenmese de söz konusu süreç uzun sürmekte.

Yeni rejim ile, ithal edilen mala ilişkin KDV’nin mal satılana kadar ödenmesi zorunluluğu kalkmakta. Yeni rejim opsiyonel olup, yararlanmak için şirketler tarafından çeşitli şartların sağlanması gerekmekte. 2017 yılı Devlet Bütçesinde yer alan yeni KDV rejimi 2017 yılı Eylül ayında birtakım ürünler için test mahiyetinde devreye girmiş olup 1 Mart 2018 tarihinden itibaren tüm mal ithalatlarında uygulanabilecek. Bir önceki ayın 15’ine kadar Portekiz Vergi ve Gümrük İdaresi’ne (AT) ilgili başvurunun yapılması gerekmekte.

Üçüncü ülkelerden ithalat yapan tüm ithalatçılara yeni rejimin açılması ile, avantajları sebebiyle çok sayıda şirket tarafından tercih edileceği öngörülmekte. Şirketler açısından en az iki tasarruf sözkonusu olmaktadır: Şirketler gümrük müşavirleri tarafından sağlanan garanti hizmeti için ödeme yapmayacaklar, daha da önemlisi ithalat esnasında KDV ödemedikleri için daha fazla likiditeye sahip olacaklardır. Etkinin en fazla imalat ve ihraç sektörlerinde hissedilmesi beklenmekte.

Gümrük müşavirleri 1988 yılından beri vergi idaresine müşterileri adına gümrük işlemlerini yapmak ve KDV ödemesini 1-2 ay ertelemek için global bir garanti vermek zorundadır. İthalatçı şirketler tarafından KDV’nin ödenmemesi durumunda gümrük müşavirlerinin de ortak sorumluluğu bulunmakta. KDV ödeme sorumluluğunun şirketlere geçmesi ile birlikte gümrük müşavirleri açısından global garanti değerinin ve dolayısıyla banka komisyonların azalması beklenmekte.

Yeni rejimin liman sektöründe de olumlu etkisinin olması beklenmekte. Topluluk içinde ithalatta KDV olmaması sebebiyle, bazı Portekizli ithalatçılar üçüncü ülkelerden yapılan ithalat esnasında KDV zorunluluğu olmayan Avrupa Limanlarında gümrükleme işlemini yapmayı tercih etmekteydi. Yeni uygulama ile İspanyol limanları karşısındaki söz konusu dezavantajlı durum kalkmakta olup, ulusal liman faaliyetlerinde artış öngörülmekte.

Kaynak: Jornal de Negocios
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler