Rekabet Kurumu'ndan Google'a Soruşturma

Son Güncellenme Tarihi: 7.01.2019 |

Rekabet Kurumu'ndan Google'a hakim durumu kötüye kullanmaktan soruşturma açılmasına karar verildi.

Rekabet Kurumu'ndan Google'a Soruşturma
Rekabet Kurumu'ndan Google'a hakim durumu kötüye kullanmaktan soruşturma açılmasına karar verildi. 


Rekabet Kurumu'nun resmi web sayfasında yer alan duyuruya göre, "Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. için Google'ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı." denildi. 


Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 13.12.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,
Google International LLC,
Google LLC,
Google Ireland Limited,
Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına, 18-47/732-M sayı ile karar verildiği duyuruldu.


Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı da hatırlatıldı. 

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler