Risk Yönetimi Asgari Ücret Tarifesini Deldi

Son Güncellenme Tarihi: 20.02.2020 |

Yazıya göre 31 aralık 2019 tarihli 4. Mükerrer Resmi Gazetede yayınlanan Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesini düzenledi bir indirim getirdi.

Risk Yönetimi Asgari Ücret Tarifesini Deldi
Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü, 2020 yılı Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesi-İthalat İşlemleri İndirimi konulu bir yazı yayınladı.


Yazıya göre 31 aralık 2019 tarihli 4. Mükerrer Resmi Gazetede yayınlanan Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesine ilişkin bir düzenleme getirdi.

Getirilen yeni düzenleme şu şekilde, ös zkonusu ücret tarifesinin ‘İthalat İşlemleri’ başlıklı bölümünde yer alan hizmetlerin karışışında yazılı olan rakamlar Avrupa Birliği’nden gelen 8708 tarife pozisyonunda belirtilen eşyalar için dikkate alınmayacak. Bu hizmetler için 2020 yılı boyunca 230,00 TL hizmet bedeli uygulanacak.


Genel Müdürlük yazısında belirtilen ‘İthalat İşlemleri’ başlığında çok detay olduğu bir gerçek. Hangi hizmetler için 230,00 TL alınacağı konusuna düzenlemede yer verilmedi.Ayrıca, söz konusu kararın hangi gerekçelerle alınmış olduğu, bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğu konusunda kamuoyunda soru işaretleri oluştu.

Gümrük Müşavirleri

Gümrük Müşavirlerinden bazıları ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, dış ticaretin hem sorumluluk hem de maddi yüklerin her geçen gün biraz daha ağırlaştığının altını çizdiler. Gümrük Müşavirleri, artan bu maliyetlerin yükünün her geçen gün Gümrük Müşavirlerinin sırtına yüklendiğini görüyoruz. Bu durum bizleri mesleğimizi icra edememe noktasına getirmiştir, şeklinde ifadelerde bulundular.

Asgari Ücret Tarife Cetveli bizi koruyan bir uygulama. Bir yıl boyunca hem müşterilerimiz hem de bizler ne yapacağımızı biliyoruz. Bakanlığın Asgari Ücret Tarife Cetveli yayınlandıktan sonra bu şekilde müdahale etmesi, bizim güvenimizi sarsmıştır. Artık ne zaman hangi madde de indirim yapılacak diye bekleyeceğiz diye düşünüyoruz. Bakanlığımız bu konuda sahada iş yükünün en çoğunu bizlerle paylaşıyor. Sahada dış ticarete dokunan kar, yağmur, terör tehdidi demeden çalışan bir bakanlık personeli var bir de bizler varız. Yılların bilgi birikimini işlemlere yansıtıyoruz, dış ticaret erbabının üzerinden aldığımız yük azımsanamaz, önemsizleştirilemez. Gümrük Müşavirlerini bu şekilde görmezden gelinmesini ve sıkıştırılmasını doğru bulmuyoruz, dediler.

Söz konusu yazıya ulaşmak için tıklayınız.

2020 Asgari Ücret Tarife Cetveli'ne ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler