"Rusların Türkiye'de Yatırım Yapması Şart Değil"

Son Güncellenme Tarihi: 18.10.2016 |

"Rusların Türkiye'de Yatırım Yapması Şart Değil"

"Rusların Türkiye'de Yatırım Yapması Şart Değil"

Türkiye'den bazı meyvelerin ithalatına izin veren Rusya yönetiminin, Ankara ile gerçekleştirilecek tarım projelerinde aceleci davranmadığı belirtildi. Rusya Türkiye'ye bir kez daha tarım denetçilerini gönderecek İzvestiya gazetesindeki habere göre, Türkiye'de tarım ürünleri yetiştirmek isteyen Rus işadamlarına benzer iklimlere sahip Kırım ve Abhazya'ya yönelmeyi tavsiye eden Rus uzmanlar, sera projeleri için Türk şirketleriyle ortaklık kurmayı planlayan işadamlarını ise iki ülkede bu alanda kullanılan teknolojilerin farklılığı konusunda uyardı.

'RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ TAMAMEN ANLAŞILIR HALE GELİNCEYE DEK ORTAK PROJELERE BAŞLAMAYACAĞIZ'

Gazeteye demeç veren 'Belaya Daça' adlı tarım şirketinin yetkilisi Viktor Semyonov, Rus-Türk ilişkileri tamamen anlaşılır ve istikrarlı hale gelinceye dek, Türkiye ile ortak projelere başlamayacaklarını belirtti. Rusya ve Türkiye tarım ürünleri güvenliğini görüşecek.

'BİR KERE ATILIM YAPTIK, ZARARA UĞRADIK'

Semyonov, "Böyle bir atılım ve zarara uğradık. İkinci seferde daha dikkatli olacağız" dedi. 'Belaya Daça', 24 Kasım'daki krizden önce Türkiye'de tarım alanında bir ortak girişim kurmuştu. Ancak Rusya'nın olay sonrasında Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlar nedeniyle şirket kapatılmıştı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı: Rusya bizim için önemli bir pazar."

'RUSLARIN TÜRKİYE'DE YATIRIM YAPMASI ŞART DEĞİL'

'Tehnologiya Rosta' Genel Müdürü Tamara Reşetnikova ise Kırım, Stavropol, Karaçay-Çerkesiya ve diğer Rus bölgelerinde sebze yetiştirmenin mümkün olduğuna dikkat çekerek, Rus yatırımcıların Türkiye'de yatırım yapmasının şart olmadığını ifade etti.

'RUSYA'DAKİ TÜRK PROJELERİ DE ASKIDA'

Bu arada uzmanlar, Rusya'daki Türk projelerinde de şu anda bir hareketlilik gözlenmediğini söyledi. Buna göre, Aytekin Group'un Dağıstan'da, Yüksel, IC Group ve yine Aytekin Group'un Çeçenistan'da gerçekleştirmeyi planladığı projeler askıya alınmış durumda.

Kaynak: tr.sputniknews.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler