Rusya İle Gelecek Yıl Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanabilir

Son Güncellenme Tarihi: 2.11.2016 |

Rusya İle Gelecek Yıl Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanabilir

Rusya İle Gelecek Yıl Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanabilir

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Yakın zamanda -buna 2017'nin ortaları diyebilirim- bir serbest ticaret anlaşması imzalama durumu da söz konusu. Ticarette bazı bariyerleri —yaş sebze ve meyve olayında olduğu gibi kısmi de olsa- kaldırılmaya başlandı" dedi.

Tüfenkci şu ifadeleri kullandı:

"İki ülke arasındaki ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması da bir başka hedefimiz. Tabii ki dünden bugüne olacak bir şey değil ve açıkça ifade etmek gerekirse çok çalışmamız gerekiyor. Ben inanıyorum ki bu gerçekleşecek. Bu kapsamda çeşitli alanlarda komisyonlar kuracağız ve uluslararası işbirliği ve komisyon mekanizmalarını çalıştırarak bunun üstesinden geleceğiz. Örneğin Türkiye'nin müteahhitlik sektörünün Rusya'daki yatırımları 2015 yılı itibariyle 5.4 milyar ABD doları civarında. Yine sektörün 1972'den 2016 yılı haziran ayı sonuna kadar toplam yatırımı ise 65 milyar ABD Dolardır. Yakın zamanda- buna 2017'nin ortaları diyebilirim bir serbest ticaret anlaşması imzalama durumu da söz konusu. Ticarette bazı bariyerleri yaş sebze ve meyve olayında olduğu gibi kısmi de olsa- kaldırılmaya başlandı."

Bu arada Tüfenkci, yasaklı ürünler içerisinde yer alan portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve erik ihracatının serbest bırakıldığını söyledi:

"Rusya'nın ithal yasağı koyduğu ürünlerimiz daha çok yaş meyve ve sebzeyi içeren ürünlerdi. Bu yasaklı ürünlerin 2015 yılı ocak-eylül döneminde ihracatımızdaki payı yüzde 50 idi. Şimdi Rusya pazarı tekrar kapılarını açtı. Şimdilik yasaklı ürünler içerisinde yer alan portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve erik ihracatı serbest bırakıldı; ancak biz Rusya hükümeti ile görüşmelerimize devam ediyoruz ve biliyoruz ki diğer yasaklı ürünlerimizin ticareti de en kısa sürede serbest bırakılacak."

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/roportaj/201611021025595790-tufenkci-rusya-serbest-ticaret-anlasma-imzalanabilir/ 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler