'Rusya, Kısıtlamaların Kaldırılması İçin Türkiye'yi Bekliyor'

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

'Rusya, Kısıtlamaların Kaldırılması İçin Türkiye'yi Bekliyor'

'Rusya, Kısıtlamaların Kaldırılması İçin Türkiye'yi Bekliyor'

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi Türk gıda ürünlerine uygulanan geçici kısıtlamaların kaldırılması için Türk tarafını beklediklerini açıkladı.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi'nden (Rosselkhoznadzor), bazı Türk gıda ürünlerine uygulanan geçici kısıtlamaların kaldırılması için Türk tarafının hazırlaması gereken programın beklendiği bildirildi.

Rosselkhoznadzor’un internet sitesinden yapılan açıklamada, Rusya’da 6 Ekim’de yapılan görüşmeler sonrasında Rusya’ya ihraç edilecek Türk gıda ürünlerinin sağlık açısından güvenliğine dair Türk tarafının 10 gün içerisinde bir program hazırlaması konusunda anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Açıklamada, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik söz konusu programın incelenmesi sonrasında Türk gıda ürünlerine uygulanan kısıtlamaların kaldırılma sürecinin başlayacağı belirtilirken, programın belirlenen süre zarfında henüz ulaşmamış olmasının süreci yavaşlattığı ileri sürüldü.

Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkilerin sadece eski haline döndürülmesinin değil, daha da ileri bir noktaya taşınmasının arzulandığı vurgulanan açıklamada, bu nedenle söz konusu programın hazırlanmasının ivedilikle sonuçlanmasının beklendiği belirtildi.

Rus hükümeti geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve eriği Türkiye'den alınması yasak olan gıda ürünleri listesinden çıkarmıştı.

Kaynak: Dünya Gazetesi 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler