Rusya ve Çin'den 50 Anlaşmaya İmza

Son Güncellenme Tarihi: 28.06.2016 |

Rusya ve Çin'den 50 Anlaşmaya İmza

Rusya ve Çin'den 50 Anlaşmaya İmza

Rusya ve Çin'den 50 anlaşmaya imza, dolara karşı "milli para ile ticaret" ortak tavrı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ve Pekin'in dış konjonktür karşısında bağımsız olması için ulusal para birimleriyle ticareti artıracağını söyledi. "İkili ticarette ruble yüzde 3'lük, yuan ise yüzde 9'luk paya sahip" diyen Putin, bu oranları daha yukarı çekmek için girişimleri çoğaltacaklarının altını çizdi.

Bu arada Rus lider, ikili ticaret hacmindeki düşüşün ardından görülen pozitif trendi güçlendirmek için ekonomik ilişkileri geliştirme kararı aldıklarını vurguladı.Nükleer enerji alanındaki faaliyetleri de ele aldıklarını belirten Putin, "Rusya ve Çin, üçüncü ülkelerdeki nükleer enerji sektöründe daha aktif çalışma yürütme konusunda anlaşma sağladı" dedi.

Öte yandan Putin, Şi ile uluslararası terörle mücadele, Suriye krizi ve Kuzey Kore nükleer sorununu da masaya yatırdıklarını bildirdi.

"Rusya ve Çin, Suriye krizinde çözüm, Güney Çin Denizi'nde, Orta Asya'da barış ve istikrar hedefliyor. Moskova ve Pekin'in uluslararası sorunlara yaklaşımı birbirine çok yakın" diyen Putin, başta BM, Şangay İşbirliği Örgütü ve BRICS olmak üzere uluslararası kuruluşlardaki işbirliğini geliştireceklerini vurguladı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moskova ile Pekin'in mevcut uluslararası durumda siyasi işbirliğini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Çin'in tek taraflı yaptırım uygulama ve güç kullanma politikasına karşı olduğunu vurgulayan Şi, Putin'i Eylül ayında Çin'de yapılacak G20 zirvesine davet etti.

Şi'nin daveti üzerine Putin, G20 zirvesinin hazırlık sürecinde Çin'e yardım edecekleri yanıtını verdi. Daha önce bu organizasyona ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Putin, Çinli partnerlerin G20'ye büyük önem verdiklerini bildiklerini ifade etti.

Pekin'de Putin ile Şi arasındaki görüşmenin sonunda Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile Çin arasında ekonomik-ticari işbirliği anlaşması hazırlanmasıyla ilgili anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya Rusya adına imza atan Avrasya Ekonomik Komisyonu Ticaret Bakanı Veronika Nikişina, "Müzakerelere hazırlık sürecini tamamladık. AEB ile Çin heyetleri, gerekli yetkileri aldı ve önümüzdeki aylarda masaya oturacak" diye konuştu.

ÇOK SAYIDA ANLAŞMA İMZALANDI

Öte yandan Rusya ve Çin arasında küresel stratejik istikrarı güçlendirme, geniş gövdeli uzun menzilli uçak geliştirme, sivil amaçlı ağır helikopter üretme, Çin'in nükleer enerji santrali inşasıyla ilgili borcunu vadesinden önce kapatma, Gazprom ile CNPC arasında elektrik üretimi ve gaz depolama, Rusya Merkez Bankası — Çin Menkul Kıymetler Borsası arasında işbirliği, Rusya Demiryolları ile Çin Demiryolları arasında stratejik işbirliği, enformasyon sektörünü geliştirme, Rostelekom-Huawei arasında işbirliği konulu anlaşmalara imza atıldı.

İki ülke arasında yaklaşık 50 anlaşma imzalandığı belirtildi.

Kaynak: Sputnik News

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler