Rusya’dan, Buğday Yüklü İlk Gemi Erdemir Limanında

Son Güncellenme Tarihi: 21.08.2019 |

Rusya’dan, Zonguldak’ın Ereğli Gümrük Kapısı’na 58 ton buğday yüklü gemi geldi.

Rusya’dan, Buğday Yüklü İlk Gemi Erdemir Limanında
Rusya’dan, Zonguldak’ın Ereğli Gümrük Kapısı’na 58 ton buğday yüklü gemi geldi.

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş’in yaptığı açıklamada; Karadeniz Ereğli Gümrük Kapısının açılmasının ardından 2491 grostonluk, Rusya Bandralı “MV Aleksey Afanasyev” isimli gemi Rusya Limanından 58 ton buğday ile Erdemir Limanı’na yanaştı.
  
Burada daha sonra Sude Grup Denizcilik bünyesindeki UNL Lojistik tarafından nakliyesi sağlanan buğday, limandan yüklenen tır ve kamyonlarla, Ankara’ya sevki yapıldı.

Karadenizin Önemli Liman Şehri

Yaptıkları çalışma sonucu ilçeye önemli katma değer kazandırdıklarını söyleyen Karadeniz Ereğli TSO başkanı Arslan Keleş, “Yurt dışından ilk buğday yüklü geminin gelmesinin önemli olduğunu belirtti. Ereğli, limanlarıyla, 21 milyon tonluk liman kapasitesiyle Karadeniz’in en önemli liman şehridir. Maalesef bu potansiyeli tam olarak kullanamıyorduk. Bugün itibariyle de boş kapasiteyi kapatabilecek unsurları tamamlamış olduk. Bu da bize ticaretin gelişmesini, farklı ürünler gelerek, farklı ticaret ortamının oluşmasını sağlayacaktır” dedi.

Keleş sözlerine şöyle devam etti: “Bu aşamada nakliyecilerimiz anlamında bazı alt yapısal eksikliklerimiz olabilir. Ereğli’de yıllardır karayolu vasıtası ile sac nakliyeciliği yapıldığından nakliyecimizin adaptasyonu biraz zaman alabilir ama en kısa zamanda o da tamamlanacaktır. TSO olarak beklentimiz, Hem Ordu yardımlaşma Kurumu (OYAK) Liman işletmesinden, hem de buraya buğday gibi yük getiren firmalardan beklentimiz, karayolu nakliyesinde, Ereğli’deki nakliyecileri tercih etmeleri olacaktır.”

Ticaret Hacmi Büyürse Herkes Kazanacak

Karadeniz Ereğli TSO başkanı Arslan Keleş, Erdemir Limanı’nın fiyat politikası ile ilgili, “Tahmil, tahliye ücretlerinin yüksek olduğu söyleniyordu. Ancak şunu gördük ki, serbest piyasa ekonomisinde OYAK Liman İşletmeleri de istediği zaman ‘Rekabetçi’ olabiliyor. Ki rekabetçi olduklarını düşünüyorum. Bazı ufak noksanları da yerine getirdiler. Sonuçta herkes iş ve ticaret yapacak. Buradaki ticaret hacmini büyütürsek herkes kazanacak” dedi.

Deniz Haber
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler