Rusya’ya Domates İhracat Kotası Dolmak Üzere

Son Güncellenme Tarihi: 26.11.2020 |

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği “RF’ye Domates İhracatı” hakkında bir duyuru yayımladı.

Rusya’ya Domates İhracat Kotası Dolmak Üzere


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği “RF’ye Domates İhracatı” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıya atıfla, Rusya Federasyonu tarafından Türk menşeli domates ithalatında 01/11/2017 tarihinden itibaren kümülatif olarak uygulanmakta olan 150 bin tonluk kota miktarının en son Rus Tarım Bakanlığınca 7 Mart 2020 tarihinde uygulamaya geçirilen talimatname ile 200 bin ton seviyesine yükseltilmiş olduğu ve kotanın Ticaret Bakanlığınca takip edildiği anımsatıldı. Söz konusu kotanın 22 Kasım 2020 tarihi itibarıyla 196,3 bin ton seviyelerine ulaşmış olduğu bildirildi.


Ticaret Bakanlığının, Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli bir şekilde kota uygulamasının kaldırılmasına yönelik girişimlerinin Rus makamları nezdinde devam ettiği ifade edildi. Mevcut durumda 200 bin ton olarak tahsis edilen ithalat miktarının müteakip süreçte gerçekleştirilecek olan ihracat neticesinde tamamıyla kullanılması ihtimalinin bulunduğu belirtildi.


Bu kapsamda, ihracatçıların sevkiyat aşamasında sorun yaşamasına meydan verilmemesini teminen ihracat işlemlerinin güncel kota durumu dikkate alınarak yapılması gerektiği vurgulandı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler