Rusya’ya Taşımacılıkta Dikkat Edilecek Hususlar

Son Güncellenme Tarihi: 30.03.2020 |

UND, Rusya’da olağan üstü hal sebebiyle Rusya Makamlarına ulaşmada 3 Nisan 2020 tarihine kadar sıkıntılar yaşanabileceğini açıkladı.

Rusya’ya Taşımacılıkta Dikkat Edilecek Hususlar
UND, Rusya’da olağan üstü hal sebebiyle Rusya Makamlarına ulaşmada 3 Nisan 2020 tarihine kadar sıkıntılar yaşanabileceğini açıkladı.


Rusya’ya yapılacak taşımacılıkta CMR, Fatura ve çeki listesinin şoförün yanında yer alması gerektiği ifade edildi. Bu evrakların Rusça olması, ayrıca fatura ve beyannamede “muhtelif eşya” gibi ürün grupları, tam tespite girilmesine neden olacağına dikkat çekildi. Bu nedenle, ürünlerin mümkün olduğunca ayrıntılı olarak isim ve numara olarak bildirilmesi gerekiyor.

Rusya sınırına gelmeden veya sınırda ön bildirim yapılması gerekiyor.

Geçiş belgelerinde (dozvala) silinti, kazıntı kesinlikle olmaması gerekiyor. Belgelerin eksik, yanlış doldurulması durumunda 100.000 Ruble ceza verilmekte.

Geçiş belgesine, dozvalaya tüm bilgiler eksiksiz girilmeli, özellikle ağırlık bilgisi yanlış yazılmamalı. TIR’a toplam ağırlık, dingil ağırlık aşımında 100.000 Ruble ceza verilebiliyor.

Şoförün yanında takograf ehliyetinin olması ve sigortanın yapılmış olması gerekiyor. Ayrıca takografta yer alan çalışma ve dinlenme sürelerine uyulması gerekmekte.

Geçiş belgesi ve CMR’ye girişte gümrük memurlarınca kaşe vurulması, bu kaşelerin vurulduğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Sınır kapısını geçtikten sonra, Transport Polisi mühür kontrolü gerçekleştirmekte.


Geçiş belgesinde Dolu gelen TIR’larda yükün boşaltılacağı güzergâh yazılması gerekiyor.

Rusya ikili taşımalarda yük Rusya içerisinde boşaltıldıktan sonra yeni yük alınıncaya kadar geçiş belgesine (boş TIR için) yön yazılamayacak.
Etiketler
Rusya UND
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler