Sağlık Kurulu Raporlarının İbraz Süresi Uzatıldı

Son Güncellenme Tarihi: 30.07.2021 |

Gümrük Müşavirleri Derneği Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü muhatap “Coronavirus Tedbirleri Kapsamında 2013/37 Sayılı Genelge Uyarınca İbrazı Gereken Sağlık Kurulu Raporlarının İbraz Süresi Hakkında” bir yazı yayımladı.

Sağlık Kurulu Raporlarının İbraz Süresi Uzatıldı

Yazıda, Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü’nün 22.06.2021 tarih ve 64947230 sayılı yazısı atıfla, 06.08.2013 tarih ve 2013/37 sayılı genelge uyarınca ibrazı gereken sağlık kurulu raporlarının ibraz sürelerinin 2021 yılı Temmuz ayı sonuna kadar uzatıldığı anımsatıldı.

Ancak, dernek üyelerinden gelen sözlü geri bildirimlerden anlaşıldığı üzere, Covid-19 tedbirleri kapsamında hastanelerde yaşanan yoğunluk ve Kurban Bayramı tatilinin araya girmesi sebebi ile Sağlık Kurulu Raporlarını alamadıkları bilgisinin alındığı iletildi.

Olası yaşanacak mağduriyetin önlenmesi amacıyla Sağlık Kurulu Raporlarının ibraz süresinin makamlarınca makul bulunacağı tarihe kadar uzatılması talep edildi.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, “Coronavirus İle Mücadele Kapsamında 2013/37 S. Genelge Uyarınca İbrazı Gereken Sağlık Kurulu Rap. İkinci Bir Talimata Kadar İstenilmemesi Gerektiği Hakkında” cevabi yazı yayımladı.

Yazıda, 4458 sayılı Gümrük Kanununun 225. maddesinin 2. fıkrasında yer alan, "... Doğrudan veya dolaylı temsilcilerin bu Kanunda öngörülen faaliyetlerini yapmalarına engel hastalığının bulunmaması gerekir. Tereddüt edilmesi halinde, Bakanlık tarafından tam teşekküllü resmi sağlık kurumlarından sağlık raporu talep edilebilir." hükmü uyarınca Ticaret Bakanlığınca yayımlanan 06/08/2013 tarihli 2013/37 sayılı Genelgede; "Doğrudan temsilciler, gümrük müşavirleri ile gümrük müşavir yardımcılarından, takvim yılı başı itibarıyla (01 Ocak) 70 yaşını dolduranların, vücut ve akıl sağlığı yönünden gümrük işlemlerinde doğrudan veya dolaylı temsilci olarak çalışmalarında sakınca bulunmadığına ilişkin, tam teşekküllü resmi sağlık kurumlarından alacakları sağlık kurulu raporunu, doğrudan temsilcilerin firma dosyalarının bulunduğu gümrük idarelerine, gümrük müşavirleri ile gümrük müşavir yardımcılarının ise bağlı bulundukları Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne Mart ayı sonuna kadar ibraz etmeleri ve söz konusu sağlık kurulu raporlarını her üç yılda bir yenilemeleri gerekmektedir." yönünde düzenlemeye gidildiği belirtildi. Bu çerçevede her yıl mart ayı içerisinde; doğrudan temsilciler, gümrük müşavirleri ile gümrük müşavir yardımcılarından, takvim yılı başı itibariyle (01 Ocak) 70 yaşını dolduranların vücut ve akıl sağlığı yönünden tam teşekküllü hastanelerden alınacak sağlık kurulu raporlarının ibrazı gerekmekle birlikte, Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile Bakanlığın muhtelif tarih ve sayılı yazıları ile sağlık raporu ibrazı işlemlerinin 2021 yılı Temmuz ayı sonuna kadar ertelendiği anımsatıldı.

Coronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında 70 yaş ve üstü kişilerin en riskli yaş grubunda olduğu, salgının seyri, aşılama çalışmaları ve sağlık kurumları üzerinde salgınla mücadeleden kaynaklanan yoğunluk dikkate alınarak, anılan Genelge gereği ibrazı gereken sağlık kurulu raporlarının ibraz süresinin 31.12.2021 tarihine kadar uzatılmasının uygun bulunduğu bildirildi.

Gümrük Müşavirleri Derneğinin ortak yazısı için tıklayınız.

Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün cevabi yazısı için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler